روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
۲شرط وزارت بهداشت برای بازگشایی مشاغل ۳و۴ :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 201980
1399/10/24

۲شرط وزارت بهداشت برای بازگشایی مشاغل ۳و۴

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اشاره به آغاز به کار تالارهای پذیرایی و مشاغل گروه سه و چهار در مناطق آبی و زرد کرونا، از تهیه و تدوین پروتکل‌ های جدید بهداشتی برای بازگشایی‌ های جدید خبر داد.محسن فرهادی درباره بازگشایی تالارهای پذیرایی در شهرهای زرد و آبی، گفت: در شهرهای زرد و آبی که میزان بیماری کرونا نسبت به شهرهای قرمز و نارنجی کمتر است، بر اساس گروه ‌بندی مشاغل مقرر شد تالارهای پذیرایی بازگشایی شوند، اما این بازگشایی طبیعتا با رعایت پروتکل ‌های بهداشتی سخت گیرانه همراه خواهد بود.
وی با بیان اینکه دو موضوع در رابطه با کرونا منجر به وصل شدن حلقه انتقال بیماری می‌شود؛ موضوع اول تجمعات بدون فاصله‌گذاری است و موضوع دوم عدم تهویه مناسب هوا است‌، افزود: بر این اساس در بازگشایی‌های جدید، مراکزی مجاز به فعالیت خواهند بود که دو موضوع ذکر شده را رعایت کنند.

چگونگی بازگشایی تالارهای پذیرایی
معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ادامه داد: فاصله افراد از یکدیگر در تالارها باید حداقل ۲ متر باشد که در مجموع نیاز به ۴ مترمربع فضا است‌. تهویه مناسب نیز شرط بعدی ما است. از سوی دیگر کنترل مستمر در تالارها یا واحدهای مشابه با آن مثل مهدکودک‌ها، استخرهای سرپوشیده و ... بسیار حائز اهمیت است. فرهادی درباره میزان ظرفیت هر تالار برای پذیرش خدمت گیرندگان در بازگشایی‌های پیش‌ رو، بیان کرد: ستاد ملی مقابله با کرونا در روز شنبه مصوبات جدیدی داشت که یکی از آن ها اضافه شدن رنگ آبی به رنگ‌ بندی‌ های کرونایی بود و بر این اساس وزارت بهداشت موظف شد با دستگاه‌های ذی‌ نفع اقدام به بازنگری پروتکل‌ های بهداشتی داشته باشد. اکنون مشغول بازنگری پروتکل‌ ها در مشاغلی هستیم که قرار است در مناطق زرد و آبی بازگشایی شوند.
برای برخی مشاغل می ‌توانیم درصد پذیرش اعلام کنیم که مثلا چند درصد از ظرفیت ‌شان را استفاده کنند. برای برخی از واحدهای صنفی نیز که درصد پذیر نیستند، تعداد نفرات مجاز برای دریافت خدمت را اعلام خواهیم کرد. این پروتکل‌های جدید تا ابتدای هفته آینده نهایی و اعلام می‌ شود. وی درباره تفاوت پروتکل‌ های جدید با پروتکل‌ های پیشین، اظهار کرد: این بار شاغلین باید سلامت خود را با دادن تست کرونا اظهار کنند. بسته به تعداد شاغلین و نوع فعالیت کارکنان، تعداد دفعاتی که فرد شاغل در یک هفته موظف است تست رپید کرونا بدهد، متفاوت است که این موضوع در پروتکل‌ های جدید مشخص خواهد شد.
معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درباره نحوه نظارت بازرسان بهداشت محیط بر فعالیت این مشاغل، تاکید کرد: برای تالارهای پذیرایی، مراکز تفریحی آبی و برخی باشگاه ‌های ورزشی قصد داریم کارشناس مقیم توصیه کنیم. یعنی واحد خدمت دهنده بتواند با کارشناس آزاد این حوزه قراردادی داشته باشد که او را به کار بگیرد، این کارشناس آزاد خصوصی به عنوان نماینده ما در واحد صنفی نظارت ۲۴ساعته دارد و ما به شکل رندوم به سراغ آن ها برویم.

کدام مشاغل در مناطق زرد و آبی آغاز به کار می‌کنند؟
فرهادی افزود: همه مشاغلی که فعال در گروه ۳ و ۴ بودند و تاکنون فعالیت نداشتند در مناطق زرد و آبی فعال خواهند شد. مراکزی که بیشترین میزان تعطیلی را داشتند شامل تالارهای پذیرایی، تفریحات آبی، شهربازی‌ها، فعالیت‌ های فرهنگی مثل سینما و تئاتر و باشگاه‌های ورزشی هستند که مشروط به رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌توانند فعال باشند.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.