روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
در چهار گوشه ایران :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 201985
1399/10/24

در چهار گوشه ایران

براي دريافت گواهي عدم سوء پيشينه ديگر نيازي به مراجعه حضوري نيست
معاون اول قوه قضاییه گفت: احراز هویت برخط، خدمتی الکترونیکی در جهت تسریع و تسهیل توأم با تکریم مراجعان است.طی مراسمی با حضور حجت ‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه ‌ای، معاون اول قوه قضاییه و تنی چند از مسئولان ارشد دستگاه قضایی، «زیرساخت احراز هویت برخط قوه قضاییه» افتتاح شد. با افتتاح این سامانه، تمامی مراحل خدمات الکترونیکی قضایی، بصورت آنلاین و برخط صورت خواهد گرفت؛ بگونه‌ای که اگر تا پیش از این، مراجعان به دستگاه قضایی برای بهره‌گیری از خدمات الکترونیکی قضایی از جمله دریافت گواهی عدم سوء پیشنیه، باید یکبار جهت احراز هویت به دفاتر خدمات قضایی مراجعه می‌کردند، از این به بعد، با افتتاح «زیرساخت احراز هویت برخط قوه قضاییه» دیگر نیازی به آن یک مراجعه حضوری نیز وجود ندارد و تمامی مراحل الکترونیک قضایی مراجعان به صورت غیرحضوری صورت خواهد گرفت. برای بهره‌گیری از «زیرساخت احراز هویت برخط قوه قضاییه»، مراجعان می‌توانند از منزل یا محل کار خود وارد درگاه ملی قوه قضاییه به نشانی https://eadl.ir شوند و با ثبت شماره ملی و اطلاعات شناسنامه‌ای و کد ثنای خود، فرآیند احراز هویت برخط را در کمترین زمان انجام دهند.

افزایش ۳۰درصدی حقوق کارکنان دانشگاه‌ها
وزیر علوم در جلسه علنی مجلس اعلام کرد: در استعلامی که از سازمان امور اداری و استخدامی درباره افزایش حقوق ۵۰ درصدی کارکنان دانشگاه‌ها شد اعلام کردند که فقط با ۳۰ درصد این رقم موافقت شده است. منصور غلامی در پاسخ به سئوال رحمت ا... نوروزی نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس اظهار داشت: با توجه به آن که کارشناسان دانشگاه‌ های وزارت علوم و دانشگاه پیام نور ذیل ماده قانون یک احکام دائمی و تابع ضوابط و مصوبات هیأت امنا هستند و برای آنکه در مورد افزایش ۵۰ درصدی حقوق و دستمزد آنان تعیین تکلیف صورت گیرد، استعلامی از سازمان امور اداری و استخدامی کل کشور صورت گرفت. وی افزود: پاسخ رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور آن بود که وی ضمن تأکید بر اختصاص بخشنامه فوق الذکر به دستگاه‌های مشمول قانون خدمات کشوری اعلام کردند چنانچه حقوق مزایای قانون احکام دائمی قابل اجرا باشد، بایستی این رقم طبق نظر هیأت امنای دانشگاه‌ها هم مورد تأیید باشد و بر همین اساس این سازمان ۳۰ درصد از ۵۰ درصد افزایش حقوق کارشناسان وزارت علوم را پذیرفت و اعلام کرد که این رقم معادل افزایش حقوق دستگاه‌های مشمول قانون خدمات کشوری است.

آب و برق و گاز مشترکان کم مصرف سال آینده مجانی است
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ از مصوبه این کمیسیون در مورد رایگان شدن هزینه آب، برق و گاز مشترکان کم‌مصرف ‌در سال آینده خبر داد.رحیم زارع اظهار کرد: براساس مصوبه عصر دیروز(سه‌ شنبه) کمیسیون تلفیق، هزینه آب، برق و گاز مشترکان کم مصرف نسبت به سطح الگوی مصرف در سال آینده رایگان محاسبه خواهد شد.

محدودیت دسترسی به آمار سازمان تامین اجتماعی باطل شد
هیأت عمومی دیوان عدالت اداری با ابطال مفادی از دستورالعمل سازمان تأمین اجتماعی در خصوص نحوه انتشار آمار و اطلاعات به مراجع برون‌سازمانی، محدودیت‌های ایجادشده برای انتشار اطلاعات این سازمان را باطل کرد.به‌دنبال شکایت از سازمان تأمین اجتماعی و درخواست ابطال دستورالعمل سازمان تأمین اجتماعی در خصوص نحوه انتشار آمار و اطلاعات به مراجع برون ‌سازمانی، هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در این مورد وارد بحث و بررسی شد و با استناد به ماده 2 قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، مبنی بر این که «هر شخص ایرانی حق دسترسی به اطلاعات عمومی را دارد، مگر آن که قانون منع کرده باشد» و ماده 7 این قانون دائر بر اینکه «مؤسسه عمومی نمی‌تواند از متقاضی دسترسی به اطلاعات هیچ‌گونه دلیل یا توجیهی جهت تقاضایش مطالبه نماید». با اکثریت آرا رأی به ابطال مفاد مورد اشاره در دستورالعمل سازمان تأمین اجتماعی داد و به این ترتیب ایجاد هرگونه محدودیت در دسترسی به اطلاعات سازمان تأمین اجتماعی را منع کرد.

بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

در صورتی که افراد از اول تا پایان بهمن ماه ۹۹ نسبت به تمدید بیمه شخص ثالث خودرو خود اقدام کنند مشمول بخشودگی جریمه دیرکرد تمدید بیمه ثالث می‌شوند. طبق بخشنامه‌ ابلاغی از سوی بیمه مرکزی به شرکت‌های بیمه، به مناسبت آغاز دهه فجر، جریمه‌ دیرکرد بیمه شخص ثالث کلیه وسایل نقلیه موتوری زمینی از جمله خودروهای سواری، تاکسی، کامیون و اتوبوس شامل بخشودگی شده است. مالکان این خودروها می‌توانند از اول تا پایان بهمن ماه، بدون پرداخت جریمه دیرکرد نسبت به تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث خود اقدام کنند و از این بخشودگی بیمه‌ای بهره‌مند شوند.بر اساس این طرح، در صورتی که افراد تا پایان بهمن ماه 99 نسبت به تمدید بیمه شخص ثالث خودرو خود اقدام نکنند، ملزم به پرداخت کامل جریمه دیرکرد تمدید بیمه ثالث هستند. در واقع این بخشودگی تنها شامل آن دسته از مالکان است که تا پایان بهمن بیمه ثالث خودروی خود را تمدید کنند.

محکومیت خودروسازان در بیش از 2000 پرونده
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران گفت: از مجموع پرونده ‌های خودرویی ٢٠۴٢ فقره پرونده به ارزش ٨٣٧ میلیارد ریال محکومیت یافتند.محمدعلی اسفنانی اظهار کرد: عدم ایفای تعهدات خودروساز‌های داخلی یا واردکنندگان خودرو، گران‌فروشی و تقلب در تحویل خودرو‌هایی که به عنوان خودرو صفر کیلومتر به مشتری تحویل داده بودند از جمله محور شکایت بود.وی ادامه داد: برخی شرکت‌های خودرویی تحریم‌ها را دلیل عدم ایفای تعهدات خود اعلام کرده اند از سویی دیگر با برخی شرکت‌های خودرویی که پرونده‌های انبوهی داشتند وارد مذاکره شدیم و تلاش کردیم رضایت مشتری را جلب کنند و حتی در مجتمع‌های تعزیرات اتاقی برای حضور نماینده شرکت قرار دادیم تا مشتری قبل از طرح پرونده در شعبه چنانچه با نماینده شرکت به توافق رسید، پرونده مختومه شود و در غیر اینصورت به شعب تعزیرات ارجاع و حکم صادر می‌شود.

ورود ارتش به مرمت موزه سعدآباد
با درخواست رئیس سعدآباد، رئیس ستاد ارتش دستور تشکیل کارگروهی ویژه برای ورود به مرمت موزه نظامی سعدآباد را داد تا همه‌ ظرفیت‌های مالی و اعتباری لازم برای سرعت بخشیدن به امور مرمتی موزه نظامی در دستور کار قرار گیرد.امیردریادار سیاری معاون هماهنگ ‌کننده و رئیس ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران و کیا پارسا مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در نشست مشترک و پایش عملیات بازسازی موزه نظامی، راهکارهای ضروری به منظور تأمین منابع مالی لازم با مشارکت ارتش، پایان پروژه بازسازی و تسریع در بازگشایی این موزه را بررسی کردند.امیردریادار سیاری اظهار کرد: مطمئنا و به فوریت تلاش خواهیم کرد تا با تشکیل کارگروه ویژه در ستاد ارتش و ابلاغ حوزه مأموریت جدید در این ستاد، تمامی ظرفیت‌های مالی و اعتباری لازم را برای سرعت بخشیدن به اتمام امور مرمتی موزه نظامی در دستور کار قرار دهیم.

مرگ دسته جمعی جنگل بلوط ‌های زاگرس
نماینده مردم دورود و ازنا از «مرگ دسته جمعی جنگل بلوط‌های زاگرس» خبر داد و گفت: شش میلیون هکتار جنگل بلوط زاگرس به بیماری موسوم به زوال درختان بلوط زاگرس مبتلا شده‌اند که در ۱۰ سال اخیر بیش از یک و نیم میلیون هکتار را دچار آفت زدگی و یا خشکیدگی کرده است.حسین گودرزی اظهار کرد: این روزها شاهد رخداد مرگ دسته جمعی جنگل بلوط‌های زاگرس هستیم. نمایندگان مجلس مستحضرند که ۶ میلیون هکتار جنگل بلوط زاگرس به عنوان کمر بند حفاظتی و ریه تنفسی ایران که موهبتی الهی بوده محسوب می‌شود و شرایط معتدلی را برای آب و هوای کشورمان
رقم زده است. او در مورد جنگل‌های زاگرس گفت: این جنگل‌ها ۴۰ درصد آب شیرین کشور، حفاظت از آب و خاک، تعدیل هوا و ۵۰ درصد از خوراک دام و همچنین امنیت و سلامت کشور را تامین کرده است؛ اما در ۱۰ سال اخیر بیش از یک و نیم میلیون هکتار و یا ۱۸ میلیون اصله درخت بلوط دچار آفت زدگی و یا خشکیدگی شده اند.

خراسان رضوی روی خط زلزله

از ساعت ۲۲ و ۵۷ دقیقه شب دوشنبه تا عصر دیروز سه شنبه، ۸ زمین لرزه برخی از شهرستان‌های خراسان رضوی را لرزاند.این زلزله‌ ها از سفیدسنگ فریمان آغاز شد و مشهد، سرخس، فریمان و تربت حیدریه را نیز لرزاند و به همت آباد از توابع فیروزه رسید.زمین لرزه‌ ۴.۱ ریشتری عصر روز دوشنبه در حوالی نیشابور و زلزله ۴.۲ ریشتری شب دوشنبه حوالی فریمان بیشترین شدت را داشته‌اند.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.