روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
بـازی هـای بـومی گمشده در کـوچه پس کوچـه های کودکـی :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 201996
1399/10/24

بـازی هـای بـومی گمشده در کـوچه پس کوچـه های کودکـی

زینب دانشور/ کوچه و محله از سر و صدا و شور و هیجان بچه ها خالی نمی شد حتی روزهای امتحان و بارندگی هم جسته گریخته شیطنت های لابه لای بازی آن ها به گوش می رسید. کوچه و گوش هم محلی ها هم به این ترافیک صوتی عادت کرده بود. یک روز گل کوچک و یک روز وسطی، هفت سنگ و الک دولک، دویدن ها و خندیدن ها. کودکان خسته و خاکی در بازگشت به خانه خالی از انرژی و کالری سوخته سر به بالین نگذاشته می خوابیدند. بین آن ها نه خبری از چاقی و اضافه وزن بود نه تنبلی و بی تحرکی. حالا اما کودکان با این سبک زندگی نه فقط اضافه وزن دارند بلکه به بیماری های متعددی هم در پی آن دچارند. گذشته از این ها نسل امروز حتی نام بازی های محلی و بومی را هم نشنیده اند و کوچه ها از حضور بازیکنان خالی است از طرفی هیچ تلاش و اراده ای در مسئولین برای احیا و ترویج بازی های بومی به عنوان رشته های ورزشی دیده نمی شود.
در شرایطی که کشورهای پیشرفته در حال بررسی و طرح ریزی کارشناسانه برای ابداع ورزش های جدید و جذاب به منظور جذب مردم به فعالیت های ورزشی هستند، کودکان سرزمین ما نه همچون گذشته در زمین های بازی محله برای کالری سوزی حضور دارند و نه آموزش و پرورش رشته‌های ورزشی را به شکل تخصصی و اصولی به آن ها آموزش می دهد. طی یک سال اخیر هم که با وجود کرونا و آموزش های آنلاین، کلاس ورزش بیش از قبل لنگ و معطل مانده و فرصتی شده تا دانش آموزان به جای گرگم به هوای سنتی پابجی‌های موبایلی بازی کنند. با این که فرهنگ و پیشینه ورزش ها و بازی های بومی و محلی ایران قابلیت های زیادی برای تبدیل شدن به ورزش های هیجانی دارد متاسفانه جز ثبت معنوی برخی از آن ها اقدام دیگری در این خصوص صورت نگرفته است. تعداد زیادی رشته های ورزشی وجود دارند که تنها در برخی کشورها و مناطق رایج هستند و شاید این نوع ورزش ها از دوران باستان به نسل امروزی رسیده است. به نظر می رسد با تبدیل بازی های بومی و محلی به ورزش های تخصصی بتوان با یک تیر دو نشان زد، حفظ بازی ها به عنوان میراث معنوی و از سوی دیگر جذابیت ورزشی برای کودکان و روی آوری به بازی های کالری سوز به جای بازی های کامپیوتری و موبایلی حتی با اشاعه این ورزش ها به سطح بین المللی می توان بخشی از فرهنگ کشور خود را در حد جهانی معرفی کرد بازی هایی که در خلال آن ردی از همکاری، نوعدوستی، تلاش، صبر و دیگر اصول اخلاقی می توان دید.
هرچند در ایران ورزش های مختلفی به شکل سنتی در برخی استان ها اجرا می‌شود اما هیچ یک از آن ها به طور رسمی تبدیل به ورزش و در رسته ورزشی قرار نگرفته اند در حالی که تعدادی از رشته های ورزشی در سطح جهان حتی دارای مسابقات بین المللی هستند و شاید در آینده ای نزدیک در المپیک و بازی های آسیایی و اروپایی هم جای داده شوند.
یک دکترای مدیریت ورزشی در گفت و گو با خبرنگار «خبر جنوب» با بیان این که طبق پژوهش های انجام شده بسیاری از رشته های ورزشی ریشه در تاریخ دارد گفت: در کارنامه اردشیر بابکان به عنوان کهن ترين سند نوشتاری از برخی بازی ها مانند شطرنج، تخته و چوگان نام برده شده و در کتاب خسرو قبادان نيز از بازی هايی مانند داربازی، تيراندازی، شمشيربازی، گوی بازی، زين بازی يا بازی با جنگ افزار و آندروال بازی که همان پشتک و واروزدن است، نام برده شده که اغلب آن ها با اندکی تغییر تبدیل به ورزش های تخصصی شده اند.
دکتر محمد مصلی نژاد افزود: ورزش ها و بازی های سنتی به عنوان داشته های باارزش ملی و فرهنگی به نوعی میراث ماست که در میان آن اندیشه و تفکر، هویت و عقاید سرزمین کهن مان وجود دارد بنابراین با تبدیل آن به ورزش های رسمی و جهانی ابزاری خواهند شد برای انتقال فرهنگ و تمدن از نسلی به نسل دیگر.
وی ادامه داد: ایده تبدیل بازی های بومی و سنتی به رشته های ورزشی آن هم به صورت تغییر قوانین با رعایت اساس بازی طرحی ماندگار است که می تواند به عنوان ورزش های مدرن و به روز هم تلقی شوند و با حمایت های متولیان به سطوح عالی رقابت های جهانی هم برسند.
این کارشناس ورزش با اشاره به این که امروزه اغلب علاقه مندان به ورزش و فعالیت های فیزیکی به دنبال کسب تجربه های جدید و رشته های نو هستند گفت: از زمانی که اولویت بشر رفاه و آسایش شد، ابزارهای مدرنیته روی کار آمد و زندگی ها بر آن اساس جلو رفت به همین ترتیب علایق به رشته های ورزشی نیز تغییر یافت کما این که تماشای ورزشکاران دوره گردی که روزگاری میل و کباده می گرفتند از رونق افتاد و گرایش ها به سمت ورزش هایی با تم بازی و رقابت رفت.
مصلی نژاد بیان کرد: هر نسلی با توجه به سلایق و نیازهای همان نسل به رشته های ورزشی روی می آورد همان طور که رشته های ورزشی سنتی امروزه طرفداران و علاقه مندان کمتری دارد، انگاره های مردم عوض شده و حالا فوتبال، اسكی، شنا، راگبی، بیسبال، گلف و تنیس طرفدار دارند لذا بایست طبق سلایق، نیاز و فیزیولوژی نسل امروز به ابداع رشته های جالب و ماندگار ورزشی بپردازیم.
وی با اشاره به این که ورزش ها و بازی های سنتی در چرخه صنعتی شدن به عنوان باقی مانده های کهنه جامعه دور انداخته شدند گفت: این روند که ابتدا در اروپا شروع شد به کشورهای جهان سوم رسید و همان طور که اروپایی ها توجه و اقبال به مسائل زیست محیطی را نوعی تفکر تجملی می دانند که فرصتی برای حل و رفع آن ندارند، جهان سوم به جای حفظ فرهنگ های بومی و سنتی خود چون بازی ها و ورزش ها، حل معضلات دیگر چون اقتصاد را در اولویت قرار می دهند.این دکترای مدیریت ورزشی تلاش و هدف کشورهای جهان سوم را کسب نام و فتح مدال هایی دانست که آن ها را در سطح جهان معروف کند و دیده شوند و افزود: در حالی که اگر با دیدگاهی رو به جلو بنگریم می توان با احیای ورزش ها و بازی های ملی و بومی به آن سطح از فرهنگ خواسته ورزشی برسیم.مصلی نژاد تصریح کرد: پیشینه بازی و ورزش های سنتی قابل قیاس با ورزش های مدرن نیست کما این که می توانند نواقص ورزش های امروزه را رفع کنند بنابراین با وجود دغدغه های بسیار و مشکلاتی که گریبانگیر جامعه است لزوم احیا و ثبت آن ها به عنوان رشته های نو ورزشی احساس می شود.وی با اشاره به این که شعار عقل سالم در بدن سالم را باید آویزه گوش کنیم ادامه داد: برای رسیدن به این منظور و برای ثبت و ضبط بازی های بومی و ابداع رشته های نوین ورزشی مسئولین و متولیان ورزشی و نهادهای بالادستی می توانند کمک رسان باشند و بدین ترتیب نسل های آینده را از لذت و نشاط بازی های سنتی بهره مند کنند.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.