روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
محبوب 50 میلیون ایرانی نازش خریدار نداشت :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 202107
1399/10/25

محبوب 50 میلیون ایرانی نازش خریدار نداشت

زینب دانشور/ یک دهه پیش برای اطلاع رسانی موضوع و رویدادی، نیاز به برقراری تماس تلفنی و ارسال پیامک و ایمیل بودیم اما طی این سال ها، تکنولوژی کاری کرده کارستان و آن سلطنت شبکه های اجتماعی در زندگی جهانیان است. اپلیکیشن های ارتباطی که سال هاست در رقابت با یکدیگر شاهکارهای جدیدی رو می کنند امروزه در همه گوشی های هوشمند حضور دارند و حرف اول استفاده از تلفن همراه را می زنند. فرقی ندارد استفاده کاربر از آنها شخصی باشد یا کاری، در هر صورت آن ها پل های ارتباطی خوبی به حساب می آیند که اتصالی با کیفیت به دیگران را برای شما فراهم می کند. قابلیت هایی چون ارسال عکس و فیلم و تماس های صوتی و تصویری و ... نیز موجب شده شبکه ‌های اجتماعی و فضای مجازی به بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی ما تبدیل شود اتفاقی که خواسته یا ناخواسته بر بخش های متفاوت اقتصاد، اجتماع، فرهنگ و ... اثر گذاشت.
بگذریم از این که شبکه‌های اجتماعی انسان ها را به هم نزدیک کرده یا دور، کارساز بوده یا کارشکن در هر صورت تجربه دهه اخیر نشان می دهد نیاز و وابستگی به این اپلیکیشن ها به حدی است که اگر یکی از آن ها از رده خارج شد، دیگری به سرعت جای آن را می گیرد و خبری از کنار گذاشتن شبکه های اجتماعی بین مردم نیست.ایران طی دهه اخیر حضور در شبکه های اجتماعی گوناگونی را تجربه کرده از وی چت و وایبر گرفته تا تلگرام و هاتگرام و ... . با فیلتر شدن تلگرام، پیام رسان واتس اپ در ایران گوی قدرت را ربود و کمتر پیام رسانی به گرد پای او می رسید تا جایی که کاربران ایرانی این اپلیکیشن به حدود ۵۰ میلیون نفر رسید اما به نظر می ‌رسد قانون جدید واتس اپ باعث شود کاربران ایرانی کوچ جدیدی را در شبکه ‌های اجتماعی تجربه کنند که سیگنال با توجه به ظرفیت و البته تعریف بزرگانی مثل «ایلان ماسک» می ‌تواند مقصد بعدی باشد اما ماجرا از چه قرار است؟ طی روزهای اخیر واتس اپ که تحت مالکیت فیس بوک قرار دارد با انتشار بیانیه ‌ای رسمی اعلام کرده و دو راه پیش پای کاربرانش قرار داده است: یا با به ‌اشتراک‌ گذاری داده‌ های شخصی‌ با فیس بوک موافقت کنند یا این که حساب کاربری‌ خود را حذف کنند. واتس ا‌پ به کاربران صفحه‌ای را نشان می ‌دهد که در آن آمده است: این قوانین جدید ماست و برای استفاده از این اپلیکیشن باید قوانین را تایید کرده و در غیر این صورت، دیگر نمی‌ توانید از این اپلیکیشن استفاده کنید. در این اطلاعیه حتی با ادبیات تندی نوشته شده که اگر این قوانین را نمی ‌پذیرید، می ‌توانید راهنمایی حذف اکانت را بخوانید.
برخی از داده‌ هایی که واتس اپ از کاربر جمع ‌آوری می‌کند شامل این موارد می‌شود: شماره موبایل، شماره موبایل فهرست مخاطبان گوشی، نام پروفایل‌ ها، تصویر پروفایل ‌ها، پیغام استاتوس به ‌همراه زمان آخرین باری که کاربر آنلاین بوده است و داده‌ های تشخیصی.واتس اپ اعلام کرده که در صورت رد کردن این شرط، دسترسی کاربر به واتس اپ قطع خواهد شد. این موضوع باعث واکنش کاربران واتساپ شده، علت اصلی عدم تمایل افراد به ارسال اطلاعاتشان به فیسبوک چیزی جز ضعف سرور‌های فیسبوک و افشای اطلاعات آن‌ ها در فضای مجازی نیست. از طرفی هم نباید فراموش کرد که این ارسال اطلاعات صرفا به فیسبوک ختم نخواهد شد چرا که شبکه اجتماعی اینستاگرام نیز زیر نظر فیس بوک اداره می ‌شود و اطلاعات جمع آوری شده از سوی کاربران در سه نرم افزار بزرگ ادغام خواهد شد که به این ترتیب در صورت نفوذ هکر‌ها به سرور‌های فیسبوک احتمال انتشار بخش عمده‌ ای از اطلاعات کاربران وجود خواهد داشت.
کدام پیام رسان جانشین واتس اپ می شود؟
این روزها یکی از دغدغه ‌های مهم کاربران اپلیکیشن‌ های پیام رسان این است که با شرط جدیدی که واتس اپ پیش پای کاربران قرار داده سراغ کدام پیام رسان بروند؟ سیگنال یکی از نام‌ هایی است که در جهان مطرح شده و طی روزهای اخیر رشد ۴۰۰۰ درصدی داشته است و به نظر می رسد بتواند جای واتس اپ را پر کند.
در ایران به نظر می رسد تلگرام محبوب ترین اپلیکیشن باشد و طبق آخرین اخبار حدود ۴۹ میلیون ایرانی کاربر آن هستند اما فیلتر تلگرام در ایران دسترسی به آن را دشوار کرده و بسیاری از ایرانیان را از رجوع به آن منصرف کرده است. در این کارزار انتخاب پیام رسان برتر متاسفانه بومی ها کنار کشیده اند در حالی که به نظر می رسد با اندکی همت و تبلیغات در این برهه حساس پلتفرم‌ های داخلی می توانستند رقیبی برای اپلیکیشن های غیروطنی تلقی شوند.
جز خواب خوش پیام رسان‌ های داخلی در این شرایط که می توانند خودی نشان دهند متاسفانه حتی ارتقای فنی نیز در این اپلیکیشن ها ایجاد نشده و حتی تلاشی برای جلب و جذب کاربر هم طی این مدت نداشته اند البته این نکته حائز اهمیت است که این کوچ اولین فرصت نبوده و آخرین فرصت نیست اما پیام رسان‌ های داخلی باید قدر این فرصت‌ها را بدانند. پنج پیام ‌رسانی که در ایران کار می‌کنند، از جای خاصی پروانه به ‌خصوصی ندارند و فعالیتشان تحت یک بنگاه تجاری است. لایسنس اگریمنت یا جواز پیمانی که پیام ‌رسان‌ های داخلی تدوین کرده ‌اند که حریم خصوصی افراد را نقض نکنند، تحت نظارت سازمانی نیست و این ضعف بزرگ پیام ‌رسان‌های داخلی است. اگر این مشکل حل شده و ارزش افزوده ‌ای هم برای کاربران ایجاد شود، مانند استفاده از فناوری‌های حوزه فین ‌تک، کیف پول الکترونیکی، پرداخت ‌های خرد و اخذ خدمات دولتی، احتمالا ایرانیان هم مانند بسیاری از کشورهای دیگر از پیام ‌رسان ‌های بومی استقبال خواهند کرد.
خطری در کمین
آن چه متاسفانه ایرانی ها را تهدید می کند و افراد زیادی از جدی بودن آن بی اطلاع اند این است که بسیاری از هم وطنان متوجه اهمیت و حساسیت اشتراک گذاری اطلاعاتشان از طریق واتس اپ با فیس بوک نیستند. عده ای با این توجیه غیر منطقی که اطلاعات شخصی و مهمی در گوشی‌های هوشمند ندارند و نگران ارسال آن چه در گوشی است به فیس بوک نیستند، با پذیرش شرط واتس اپ همچنان از همان پیام رسان استفاده می کنند.یک کارشناس فناوری اطلاعات در گفت و گو با خبرنگار «خبرجنوب» با بیان این که واتس اپ زیر مجموعه فیس بوک است همان طور که لوگوی فیس بوک را در صفحه ابتدایی واتس اپ می توان دید گفت: این موضوع تا حدی جدی و مهم است که «پاول دوروف» مدیر تلگرام و ایلان ماسک، مدیر «تسلا» هم هشدار داده اند.
احسان رجائیان افزود: در صورت ادامه استفاده از واتس اپ تمامی اطلاعات شخصی کاربر به صورت دیتا در فیس بوک ادغام خواهد شد و بدین ترتیب احتمال فیلتر شدن واتس اپ در ایران وجود دارد.وی ادامه داد: با لو رفتن اطلاعات امکان هک شدن و استفاده از این اطلاعات توسط هر کسی در دنیا ممکن است بنابراین حضور در یک فضای امن در دنیای مجازی شرط احتیاط است.
این کارشناس IT در ادامه گفت: کشورهای زیادی با قرار گرفتن در این شرایط سیگنال و تلگرام را در اولویت نصب قرار دادند چرا که حفظ اطلاعات دیتا برای آن ها در درجه اول اهمیت است.رجاییان با بیان این که شاید پیام رسان های داخلی با کمی تغییر و ارتقا می توانستند اکنون جای واتس اپ، تلگرام و سیگنال باشند گفت: متاسفانه در کشور ما حفاظت از اطلاعات کاربران نه فقط قانونی ندارد بلکه در این خصوص هیچ گونه آگاهی رسانی هم صورت نگرفته است.وی افزود: مردم کشورهای پیشرفته به منظور جابه جایی اطلاعات مهم و اسناد خصوصی و مالی از فضایی امن استفاده می کنند که خطر لو رفتن آن وجود نداشته باشد درست همانند صندوق های امانات بانک که در قبال پرداخت مبلغی می توانید داشتههای ارزشمندتان را در آن قرار دهید و از خطر از دست دادنش در امان بمانید.این کارشناس فناوری اطلاعات تصریح کرد: در این کشورها افراد و شرکت ها با خرید دامین و هاست یا ایمیل اقدام به اشتراک گذاری اسناد می کنند چرا که در آن ها حریم خصوصی حفظ می شود.رجاییان گفت: متاسفانه در ایران کمتر با چنین رفتاری مواجه ایم فرهنگ سایبری در ایران هنوز هم چنان که باید رشد نکرده و استفاده از پیام رسان های جمعی برای انتقال داده ها موجب بروز مشکلات بسیاری خواهد شد.
وی ادامه داد: فیلتر تلگرام با وجود مخالفت مسئولانی چون وزیر ارتباطات نه فقط کاربران را در تله اپلیکیشن های دیگر انداخت بلکه موجب شد سیستم فیلترینگ کشور نقض شود و بازاری برای فروش فیلترشکن راه اندازی شود بنابراین به نظر می رسد اگر قرار نیست از پیام رسان های داخلی استفاده سود چه بهتر فیلتر را از تلگرام برداری چون حتی در صورت نصب سیگنال باز هم پهنای باند کشور در اختیار مجموعه‌ای قرار می‌گیرد که تحت سیطره حاکمیت نیست./انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.