روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
لزوم ابتکار عمل سیاسی منطقه‌ای :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 202288
1399/10/29

لزوم ابتکار عمل سیاسی منطقه‌ای

او نه باراک اوباماست و نه رونالد ریگان؛ می سنجد و جلو می رود و در مثلثِ واقعیت، دینامیک حزب دموکرات و حفظ برتری آمریکا سیاست ورزی خواهد کرد.
بایدن هم اکنون در اوضاع نابسامان اقتصادی و اوج پاندمی کرونا در سن 78 سالگی به آرزوی سیاسی خود بعد از 4 دهه رسیده است و از یک طرف باید حلال مشکلات باشد و از طرف دیگر به طور طبیعی می خواهد میراثی به یاد ماندنی برجا بگذارد. با این پرتره از او، 60-70 درصد اولویت ها، سیاست گذاری، وقت و اهتمام او صرف مسائل داخلی خواهد بود. با در نظر گرفتن اولویت های داخلی و وضعیت عمومی جامعه آمریکا، بایدن در صحنه بین المللی به دنبال تقابل و دردسر نخواهد بود.دو اتفاقِ مهم در ماه های پایانی سال 2020 اقتصاد آمریکا را با چالش های بسیار جدی بین المللی رو به رو کرد؛ توافق تعرفه ای کشور های آسیا پاسیفیک با محوریت چین و توافق اتحادیه اروپا با چین حول همکاری های اقتصادی. با این مقدمات، دولت جدید آمریکا در پی خاورمیانه ای آرام، دور از دردسر خواهد بود.
به نظر می رسد کانون استراتژی دولت بایدن نسبت به ایران، مسائل هسته ای خواهد بود. هر چند بازگشت به برجام هدف اصلی سیاست خارجی آمریکا در این دوره اعلام شده اما این بازگشت به معنای طبیعی شدن روابط اقتصادی خارجی ایران نخواهد بود زیرا که موضوع ایران، مورد اجماع دو حزب است. صحبت از برداشته شدن تحریم ها خود بسیار کلی و مبهم است و حدود و ثغور حقوقی، توافقات و حل و فصل آن ها مانند ذرات معلق در هوا هستند؛ شاید هم این فضا عمدی باشد. آمریکا که دو قرن تجربه کار حقوقی بین المللی را دارد، برجام را به گونه ای تنظیم کرده که آن چه می خواهد از آن مصادره کند. احتمالاً اولین قدم دولت بایدن اخذ تاییدیه سازمان بین المللی انرژی اتمی از بازگشت ایران به مفاد فنی برجام خواهد بود که خود تحقیقاً 4 تا 6 ماه به طول خواهد انجامید و برای تشویق ایران به بازگشت، اجازه دسترسی محدود به منابع مالی و فروش محدود نفت ممکن است در دستور کار باشد.
لغوِ کاملِ تحریم ها به معنایی که ایران از آن استفاده می کند به لحاظِ سیاسی و حقوقی با موانع بسیاری رو به رو است و دست کم زمان بر خواهد بود. روند احتمالی این توافقات نیز، تابع انتخابات ریاست جمهوری و سیاست گذاری های کوتاه مدت و میان مدت ایران خواهد بود.
آن چه در نگاه کلی نسبت به اولویت های داخلی و خارجی دولت بایدن می توان طرح کرد، تدریجی بودن، آهسته بودن، موقت بودن، تعلیقی بودن رهیافت دولت جدید آمریکاست. از آن جا که بعید است به هزار صفحه تحریم، تحریم های جدیدی اضافه شود و بعضی امتیازات محدود نیز اعطا گردد، ممکن است فضای امنیتی سوریه، عراق و افغانستان قدری آرام شود و به دستاورد دوم سیاست خارجی آمریکا نیز بینجامد.
دولت بایدن و دیگر دولت ها، این هدف را در نظر دارند که چگونه پس از کرونا، نرخ رشد اقتصادی را با جذب سهم بازار قابل توجه برای صادرات خود را به دست آورند. همه آینده خود را به افزایش نرخ مازاد گره زده اند. اگر قرار باشد اقتصاد ایران شکوفا شود، کشورهای همسایه باید نسبت به نیات ایران، احساس امنیت ذهنی و واقعی کنند. اصل نزاع سیاست خارجی ایران در خاورمیانه است، از این رو ابتکار عمل سیاسی در این منطقه برای آینده اقتصاد ایران به مراتب مهم تر از بهبود روابط با بولیوی، کوبا و نیکاراگوئه است.
محمود سریع القلم

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.