روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
چه بلایی سر کیف هسته ‌ای می ‌آید؟ :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 202318
1399/10/29

چه بلایی سر کیف هسته ‌ای می ‌آید؟

رئیس جمهور آمریکا قصد دارد در آخرین روز ریاست جمهوری خود «کیف هسته ای» را از واشنگتن دی.سی خارج کند. یکی از مهمترین بخش ها در زمان انتقال قدرت از یک رئیس جمهور به رئیس جمهور دیگر در آمریکا انتقال فرماندهی و کنترل اختیارات زرادخانه هسته ای آمریکا است اما به نظر
می رسد ترامپ، رئیس جمهور کنونی آمریکا از آنجا که حاضر به شرکت در مراسم تحلیف بایدن، رئیس جمهور منتخب نیست این روند را دشوار کرده است.
ترامپ گفته است که بیستم ژانویه در مراسم تحلیف بایدن شرکت نخواهد کرد اما نگفته کجا خواهد بود. اما چه بلایی بر سر «فوتبال هسته ای» یا کیف هسته ای که همواره همراه رئیس جمهور است خواهد آمد؟ چطور به بایدن تحویل خواهد شد؟
رئیس جمهور تنها قدرتی است که اختیار صدور دستور حمله هسته‌ای را دارد هر جا که باشد. همواره یک مشاور نظامی رئیس جمهور را همراهی می کند که وظیفه اش حمل کیفی است که فوتبال هسته ای نامیده می شود. این کیف به رئیس جمهور امکان می دهد که دستور حمله هسته ای را حتی در حالی که بطور فیزیکی در مراکز فرماندهی و کنترل نیست صادر کند.
این چمدان حاوی کلیدی است که بلافاصله کلاهک های هسته ای مستقر در پایگاه های موشک های بالستیک بین قاره ای را فعال می کند، موشک‌های بالستیک مستقر در زیردریایی ها را فعال می کند، بمب افکن های استراتژیک را آماده می کند. و همچنین حاوی ابزارهای ارتباطی ، کدها و تمامی گزینه ها برای جنگ هسته ای است.
جدای از فوتبال، رئیس جمهور کارتی را با خود دارد که به «بیسکویت» معروف است و شامل کدهای فعال سازی در درگیرهای هسته ای است رئیس جمهور می تواند این کدها را با ابزارهایی که در کیف وجود دارد فعال کند و به این ترتیب خود را برای فرماندهان ارتش شناسایی کرده و دستور حمله هسته ای را صادر کند.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هنگامی که در آخرین روز ریاست جمهوری خود واشنگتن دی.سی را ترک کند این کیف را با خودش خواهد برد، اما کدهای مربوط به آن به هنگام فرا رسیدن ظهر غیرفعال خواهند شد. کدهای هسته ای به مجرد اینکه بایدن به عنوان جانشین ترامپ ۱۰۰۰ مایل دورتر از او در روز چهارشنبه تحلیف به جا آورد دیگر فعال نخواهند بود.
مقام‌ها به سی ان ان گفتند، مقام‌های نظامی یک فوتبال هسته ای دیگر را آماده خواهند داشت تا به مجرد این که بایدن تبدیل به فرمانده کل قوا شود او را همراهی کنند.ترامپ همچنین بر اساس این گزارش هنوز تصمیم نگرفته به سنت همیشگی نوشتن نامه برای جانشینش و گذاشتن آن برای او در دفتر بیضی کاخ سفید در میز ریاست جمهوری عمل کند. سی ان ان گزارش کرده، انتظار
می رود که ترامپ زمانی که رسما دوره ریاست جمهوری اش به پایان برسد در ملک مارالاگوی خود در فلوریدا یا زمین گلف نزدیک به آن باشد. گزارش‌ها حاکی از آن بوده اند که ترامپ می خواهد در پایگاه مشترک اندروز در صبح روز مراسم تحلیف بایدن قبل از پرواز به فلوریدا یک مراسم خداحافظی برگزار کند.

ترامپ در معرض تحقیقات کیفری در جورجیا قرار گرفت
این در حالی است که دادستان‌های ایالت جورجیا در حال آغاز تحقیقات جنایی علیه ترامپ در خصوص تلاش‌های وی برای لغو نتایج انتخابات سال ۲۰۲۰ در این ایالت هستند.
پایگاه اینترنتی روزنامه نیویورک تایمز در مقاله‌ای به قلم ریچارد فاوسِت و دنی حکیم نوشت: به نظر می‌رسد دادستان‌ها در ایالت جورجیا در حال آغاز تحقیقاتی جنایی علیه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا باشند که به تلاش‌های وی برای لغو نتایج انتخابات سال ۲۰۲۰ در این ایالت مربوط می‌شود.
به گفته افراد مطلع، فانی ویلیس دادستان جدید بخش فولتون، در حال ارزیابی این موضوع است که آیا می‌تواند این تحقیقات را ادامه دهد و از جمله گزینه‌هایی که وی در نظر دارد، استخدام یک بازپرس ویژه از خارج از ایالت برای نظارت بر این تحقیقات است.
هم زمان، دیوید وورلی، تنها دموکرات در هیئت پنج نفره انتخاباتی جورجیا، این هفته گفت از این هیئت درخواست خواهد کرد تا ماه آینده به دادستان بخش فولتون مراجعه کند. از جمله موضوعاتی که وی می‌خواهد دادستان‌ها درباره آن تحقیق کنند، تماس تلفنی ترامپ است که در آن وزیر امور داخلی جورجیا را تحت فشار قرار داد تا نتایج انتخابات این ایالت را لغو کند.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.