روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
کله های طاس کارآمدتر از سلول ‌های خورشیدی ! :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 202383
1399/10/30

کله های طاس کارآمدتر از سلول ‌های خورشیدی !

با توجه به مضرات و حجم رو به پایان سوخت‌ های فسیلی هر روز خبر‌های زیادی از تلاش دانشمندان و کشور‌های پیشرفته جهت تولید انرژی تجدید پذیر و پاک می ‌شنویم اما در این مطلب ۲ راه جالب و عجیب را جهت تولید برق به شما نشان می‌دهیم.
زندگی در دنیای مدرن امروز بدون انرژی و برق تقریبا اگر غیر ممکن نباشد بسیار دشوار خواهد بود. جمعیت هفت میلیاردی زمین برای انجام کار‌های روزمره به برقی نیاز دارد که تولید آن موجب افزایش آلودگی هوا و گرمایش زمین می ‌شود.
نیاز به انرژی از یک سو و نگرانی‌ های زیست محیطی از سوی دیگر دانشمندان را بر آن داشته تا علاوه بر کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها، از شیوه‌های متعدد و نوینی مانند انرژی خورشیدی، گرمای بدن و راه رفتن برق تولید کنند.برای این تولید از هر ابزاری استفاده می‌کنند تا هزینه‌ها کاهش یابد و از منابع محدود استفاده شود. منابع‌ای که در اطراف ما برای تولید برق وجود دارد و ما از آن بی خبر هستیم.

تولید برق از تعریقات بدن
محققان موفق شدند ماده ‌ای تولید کنند که تعرقات بدن را جذب و نتیجه این جذب را به جریان الکتریسیته تبدیل می‌ کند. از این پس دیگر نیازی نیست که ورزشکاران دستگاه‌های الکترونیکی کوچک همراه خود را به شارژر متصل کنند چراکه قادر خواهند بود برق مورد نیاز برای شارژ این ابزار‌ها را از تعرق خویش تامین کنند.عرق برای خنک کردن بدن باید تبخیر شود و به این وسیله گرما را از بدن دفع می‌کند. لایه جدید به گونه‌ای طراحی شده تا به این فرآیند سرعت ببخشد. به گفته محققان این لایه در مقایسه با مواد فعلی شش برابر رطوبت را سریع‌تر جذب کرده و ۱۵ برابر رطوبت بیشتری جذب می‌کند.لایه مورد بحث از دو ماده شیمیایی کلیدی به نام کلرید کبالت (cobalt chloride) و اتانول‌آمین (ethanolamine) تشکیل شده که هر دو از خاصیت جذب کنندگی بالا برخوردارند. این دو ماده درون غشا‌هایی ضدآب، قابل تنفس و انعطاف پذیر به نام پلی تترافلوئورواتیلن یا به اختصار PTFE قرار می‌گیرند.
به گفته محققان می ‌توان به کمک این لایه کفی کفش یا پد‌های عرق گیری ساخت که قدرت بیشتری در جذب عرق داشته و کاربر را به ویژه در فصول گرم و حین ورزش کردن خشک‌تر نگه می‌دارند. این لایه همچنین با تغییر رنگ کاربر را از میزان رطوبت جذب شده باخبر می‌کند به صورتی که با جذب میزان کمی رطوبت ابتدا به رنگ آبی، با جذب رطوبت بیشتر به رنگ بنفش و در نهایت به رنگ صورتی درمی‌آید. این لایه با قرار گرفتن در مقابل نور خورشید رطوبت جذب شده را آزاد کرده و به گفته محققان بیش از ۱۰۰ مرتبه قابلیت استفاده مجدد دارد.نکته جالب این که امکان تولید برق با اضافه کردن ماده جدید به لایه وجود دارد. محققان در آزمایشی جداگانه ماده‌ای ساختند که با استفاد از این لایه به عنوان یک الکترولیت برق تولید می ‌کرد. این ماده بین هشت پیل برق‌شیمیایی (EC) قرار می‌گیرد که هر کدام با جذب رطوبت در حدود ۰.۵۷ ولت و در مجموع برق لازم برای روشن کردن یک لامپ LED را تولید می‌کنند. این مقدار انرژی قابل توجه نیست، ولی به گفته محققان پیشرفت خوبی محسوب شده و بشر را یک گام دیگر به ساخت وسیله‌ای برای تأمین انرژی دیوایس‌های کم مصرف از عرق نزدیک کرده است.
ماده تولیدشده توسط محققان سنگاپوری می‌تواند نیروی الکتریسیته کافی برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی کوچکی همچون ساعت‌های مچی، دستگاه‌های سنجش آمادگی جسمانی و موارد مشابه را تامین کند.

تولید برق از پوست سر مردان طاس
شاید باور نکنید اما کارآیی سر‌های طاس در تبدیل انرژی خورشیدی بیشتر از سلول‌ های خورشیدی است. تحقیقات جدید نشان داده است که مردان طاس می ‌توانند از پوست سر خود برای تولید انرژی تجدید پذیر خورشیدی استفاده کنند.
یک شرکت نوپای اسپانیایی با همکاری دانشگاه فنی شهر والنسیا، پروژه عجیبی ارائه داده که در آن تابش نور آفتاب به پوست سر مردان طاس می‌ تواند انرژی خورشیدی تولید کند. در این طرح، از جمجمه به مثابه سطحی استفاده می‌شود که پرتو‌های خورشید را جمع می‌کند و بعد با تبدیل آن به الکتریسیته، انرژی را در باطری‌های کوچکی که همراه فرد است ذخیره می‌کند.
انرژی ذخیره شده را می‌توان بعدا برای کار‌های مختلفی از جمله شارژ کردن تلفن همراه به کار برد.برای این کار لازم است در آزمایشگاه، ریزتراشه‌ای زیر پوست سر کارگذاشته شود که نور خورشید را به الکتریسیته قابل ذخیره تبدیل می ‌کند تا بعدا استفاده شود.به نوشته مجله «اینوویتورز»، کارآیی سر‌های طاس در تبدیل انرژی خورشیدی بیشتر از سلول‌ های خورشیدی است که برای تولید برق به کار می‌روند، زیرا نور آفتاب را با قوت و سرعت منعکس می‌کنند.این آزمایش روی چهل و دو مرد به صورت موفقیت ‌آمیز انجام شده است. تنها کاری که لازم است، جراحی مختصری برای ایجاد شکاف و کار گذاشتن ریزتراشه در پوست سر است.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.