روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
به کجا چنین شتابان؟! :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 202668
1399/11/02

به کجا چنین شتابان؟!

مدتی است که موج هم ‌خانه بودن در ایران بلند شده است و جوان ها به سمت هم‌ خانگی سوق پیدا می کنند و شاهدیم که جوانان چند نفر با هم خانه
می گیرند.
هم‌ خانه بودن از تهران شروع شد و به شهرهای دیگر هم سرایت کرد. همخانگی و جدایی از خانواده در تهران به اوج رسیده است. این در حالی است که گفتمان بین النسلی در ایران بسیار کم است و جوانان فقط می خواهند از خانه ای که گفتمانی در آن وجود ندارد بیرون بزنند اما با بیرون آمدن اتفاق خوبی در انتظارشان نیست چرا که دنبال شکستن حصارهای دورشان هستند نه مستقل شدن. مستقل شدن جوانان نیز مانند استفاده از ماهواره، استفاده از فضای مجازی و دیگر تحولات اجتماعی قبل از فرهنگسازی و تربیت شکل گرفته است. حالا دیگر نمی توانیم به عقب برگردیم و آن هایی که خانه را ترک کرده اند به خانواده بازگردانیم اما می شود برای این تغییر مسیر اجتماعی، برنامه ریزی کرد تا آتش آسیب هایش دامن جامعه را شعله ور نکند.

رأی اولی ها 20 تا 22 سال باشد
دکتر هادی معتمدی، روان پزشک و آسیب شناس اجتماعی درباره استقلال جوانان و نوجوانان تاکید کرد: سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده که رأی اولی ها 20 تا 22 سال باشد. این سازمان سن کودکی را تا 20-22 سال افزایش داده و سن نوجوانی نیز تا 40 بالا می برد و 45 تا 60 سال را جوان می نامد.

سن ازدواج به 30 سالگی رسید
وی با اشاره به دلیل این افزایش سن نوجوانی و جوانی گفت: حجم زیاد اطلاعات، گستردگی مطالب گوناگون و فناوری های جوان که وجود دارد و کاهش روز به روز کار در دنیا و فشردگی میزان کارها سن افزایش یافته است. بنابراین بچه ها تجربیات اجرایی ندارند و اولین باری که وارد جامعه و شغل می شوند 25 سال به بالاست. از سوی دیگر ازدواج ها نیز روی 30سالگی قرار گرفته است. سازمان بهداشت جهانی سن کودکی و نوجوانی را به شدت بالا می برد. ما به عنوان روان پزشک افراد 20 ساله را هم عاقل تلقی نمی کنیم و معتقدیم نمی توانند حتی تشکیل خانواده بدهند.
این آسیب شناس اجتماعی افزود: وقتی نوجوانان هم گروه می شوند بیش از آن که به پیشرفت خود فکر کنند به فساد فکر می کنند. بیشتر به سمت مواد مخدر و عیش و نوش می روند. کمتر دیده شده در دنیایی که تجربه وجود ندارد در سنین پایین به فکر پیشرفت باشند. حتی افراد سنین بالا هم دور یکدیگر جمع می شوند نیز به عیش و نوش می پردازند نه به مسائل منطقی و مسائل روز. معمولا منطق و ماحصل محفل نشینی در خانه هایی که از سوی یک بزرگتر نظارت نمی شود، فساد است. دو درصد نخبه ها با همدیگر جمع می شوند و به مسائل منطقی می پردازند.
تشویق کشورهای حوزه خلیج فارس به قاچاق زنان
هادی معتمدی با اشاره به معیشت افراد، اظهار کرد: کسب درآمد برای تأمین اجاره خانه، خورد و خوراک و مشکلات روزمره وقت زیادی از افراد می گیرد. اگر این گردهمایی ها و همخانگی ها به عنوان خوابگاه یا جایی باشد که نظارت بزرگترها روی آن وجود دارد قابل قبول است. اما من به عنوان روان پزشک اصلاً به بچه های زیر 20 سال برای انتخاب اعتماد زیادی ندارم. بزرگسالان نیز با وجود این حجم از اطلاعات برای خرید یک خودرو باید با 20 نفر مشورت کنند در آخر نیز در انتخاب اشتباه می کنند. آن هم در کشور ما که کلاهبرداری اینترنتی، کاری، تجارت و... وجود دارد و قاچاق زنان نیز از سوی کشورهای حوزه خلیج فارس تشویق می شود. از کشورهای شوروی سابق نیز حجم زیادی زن و دختر از ایران رد شده و به خلیج فارس می رسد.

فساد در بالای 95درصد خانه های مجردی
وی افزود: در این شرایط اگر هم خانگی هم وجود داشته باشد و کلاهبردارها هم از این هم خانگی مطلع شوند، به عنوان دوستی وارد آن خانه می شوند. شک نکنید از بالای 95 درصد این خانه ها و هم خانگی ها فساد در می آید. به عنوان یک آسیب شناس اجتماعی با مستقل شدن نوجوانان صد درصد مخالف هستم. من به آمار کسانی که حاضرند سر دیگران کلاه بگذارند نسبت به تعداد کسانی که سالم هستند، مشکوک هستم.
محافل در ایران جایگاه فساد است
این روان پزشک با اشاره به افرادی که 50-60 ساله هستند، تاکید کرد: چند درصد خانواده ها در دورهمی هایشان به مباحث جدی می پردازند؟ یا بساط عیش و نوش را پهن می کنند و خانواده های مومن نیز سریال می بینند. معمولا در کشور ما در محفل ها فساد خوابیده است. برای رفع این موضوعات فرهنگسازی های زیادی نیاز است. اولین کار این است که مردم باید در روز یک صفحه کتاب بخوانند، یا دو ساعت سراغ اینترنت و موبایل نروند، بقیه موضوعات حل می شود. پزشکان که کتاب زیاد می خوانند نیز در حوزه تخصص خودشان و کتاب های پزشکی می خوانند نه کتاب های آزاد. فرهنگ ما به دور از کتاب است. ایران کمترین میزان ادبیات را در طول تاریخ در جهان دارد. مردم ما با کتاب بیگانه هستند و بیشتر کتاب های ما مذهبی و حاشیه های قرآنی بوده است. در حالی که روسیه 80 درصد ادبیات جهان را به خود اختصاص داده است. این موضوعات ما را نگران می کند و در این شرایط بچه هایمان را در دریایی از فساد بیندازیم؟

زیر 30 سال مستقل نشوید
هادی معتمد در پاسخ به این سئوال که آیا مستقل شدن می تواند به انتخاب هوشمندانه و درآمد جدی نوجوانان و جوانان کمک کند؟ گفت: مستقل شدن آدم های عاقل می تواند کمک کننده باشد. نوجوانان نباید مستقل شوند. در حقیقت استقلال از 30 سال به بعد باید رخ دهد و نمی دانم افراد زیر 30 سال چگونه می خواهند درآمد کسب کنند. بچه ها تا 25 سالگی تحصیل می کنند و از آن به بعد وارد بازار شغل می شوند. به خانم ها که شغل نمی دهند. این افراد چگونه مستقل زندگی کنند؟ مجبورند از کسی کمک بگیرند و کلاهبرداران و مفسدین به کمک می آیند.
تفاوت پسر روستایی و شهری برای تشکیل زندگی
وی با اشاره به این که در یک روستا یک پسر 20 ساله حتی می تواند ازدواج کند، تاکید کرد: پسران ساکن روستا می توانند تشکیل زندگی بدهند اما معضل بیکاری در کشور ما بی داد می کند و با توجه به بیکاری و تورم مستقل یا هم خانه شدن جوانان شهرنشین دور از عقلانیت است.
بیکاری سد راه مستقل شدن
این آسیب شناس در پاسخ به این سئوال که نبود شغل و بیکاری باعث شده که سن ازدواج و سن نوجوانی افزایش یابد؟ گفت: تقریبا. اما مباحث بسیار زیادی در این موضوعات دخیل است. آزادی های بیش از حد نیز بی تاثیر نیست. یکی از دلایل ازدواج مسائل جنسی بوده و مردها برای دستیابی به روابط متعادل مجبور به ازدواج بودند اما امروزه هیچ اجباری در این موضوع وجود ندارد. نکته دیگر این است که چند سال پیش افراد به راحتی می توانستند خانه بخرند اما امروزه اینگونه نیست. اما مهم ترین نکته شغل است. جوانی که شغل و درآمد ندارد چگونه مستقل شود و هزینه هایش را تامین کند؟ بنابراین مستقل و هم خانه شدن در کشور ما بسیار خطرناک است.

ایران جامعه ای نامتعادل است
هادی معتمدی تأکید کرد: چرا آمار قاچاق موادمخدر، سوخت، کیف قاپی و... زیاد است؟ این موضوعات نشان می دهد که جامعه ما متعادل نیست. نه تنها جامعه ما بلکه جامعه جهانی متعادل نیست. تحریم ها، بی پولی، عدم ثبات اقتصادی و... نیز به افراد فشار می آورد. من فکر می کنم در کشورهای جهان سومی مانند ایران، هندوستان، افغانستان، پاکستان، کشورهای حاشیه خلیج فارس، عراق و... اساس زندگی بر خانواده است. هر کدام از افراد که در یک خانواده منسجم بودند، زندگی خوبی دارند. اما جدایی در هر سنی از خانواده تا آخر عمر سرگردان شده اند. احتمال دارد درصد کمی از این افراد به جایگاه خوبی برسند.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.