روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
محدوده طرح بازآفرینی مجموعه زندیه 30 هکتاری می شود :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 202702
1399/11/03

محدوده طرح بازآفرینی مجموعه زندیه 30 هکتاری می شود

«خبرجنوب»/ لایحه دو فوریتی شهرداری شیراز در خصوص قیمت‌ های ملاک عمل به‌ منظور محاسبه عوارض و بهای خدمات شهرداری اولین موردی بود که در یکصد و ‌شصت ‌و هشتمین جلسه علنی فوق ‌العاده شورای شهر شورا نشینان پیرامون آن به بحث و گفت و گو نشستند.
به گزارش «خبرجنوب»، پس از بحث و گفت و گو این لایحه به ‌صورت یک‌ فوریتی به تصویب اعضا رسید و بر اساس آن دفترچه قیمت‌ برای محاسبه عوارض و بهای خدمات شهرداری شیراز در دو تبصره ملاک عمل قرار خواهد گرفت. در این ارتباط در تبصره اول نرخ‌ BP ملاک عمل شهرداری برای محاسبه عوارض و بهای خدمات معادل 70 درصد نرخ‌ های مندرج در دفترچه قیمت ‌های کارشناسی اعلام شده است و در تبصره دوم نرخ‌ های B - BP – تجاری– غیر مسکونی و عوارض تراکم ساختمانی باغات، برای اجرا در سال ۱۴۰۰، حداکثر یک و ۸ برابر نرخ اعمالی سال ۱۳۹۹ محاسبه خواهد بود. اما در ادامه لایحه آیین ‌نامه نحوه محاسبه عوارض ارزش‌ افزوده ناشی از اجرای طرح ‌های عمرانی و توسعه شهری مورد بررسی قرار گرفت، بر اساس این لایحه همه اراضی و املاک ملکی و اوقافی که از تاریخ سوم بهمن ‌ماه ۱۳۷۰ در گذرهای تعریضی یا احداثی قرار می ‌گیرند، باید عوارض ارزش ‌افزوده ناشی از اجرای طرح ‌های عمرانی و توسعه شهری را پرداخت کنند. این عوارض توسط شهرداری در زمان نقل ‌و‌ انتقال، پرداخت غرامت توسط شهرداری، اخذ پروانه ساختمانی، اخذ گواهی عدم خلاف، اخذ گواهی وضعیت بنا یا اخذ گواهی پایان کار، از مالکان یا بهره‌ برداران دریافت خواهد شد.
املاک موضوع این مصوبه در صورت برخورداری از مورد مسیر، به میزان ۲۰ درصد مساحت باقی مانده ملک با مقدار مورد مسیر، تهاتر می ‌شود و در صورت بستانکاری شهرداری، برای مازاد ۲۰ درصد باقی مانده پس از کسر مساحت مورد مسیر یا مساحت مشمول ارزش افزوده، باید عوارض پرداخت شود.
در تبصره این موضوع هم آمده است که اگر از نظر ضوابط شهرسازی امکان ‌‌پذیر باشد، برای مالکان املاک موضوع ماده ۵ که غرامت مورد مسیر را مطالبه نکرده ‌اند، ما‌به ‌التفاوت مساحت باقی مانده بر اساس مساحت اولیه در هنگام صدور مجوز احداث ساختمان، سطح اشغال و تراکم بدون اخذ عوارض، در نظر گرفته ‌شود. همچنین شهرداری مکلف است پس از اجرای قطعی طرح، عوارض ارزش ‌افزوده ناشی از اجرای طرح‌ های عمرانی و توسعه شهری اراضی و املاک متعلق به اشخاص حقوقی را که تا آن زمان عوارض پرداخت نکرده ‌اند، تعیین و برابر مقررات برای وصول آن اقدام کند.
سهم مشمول عوارض ارزش‌ افزوده هر واحد بر اساس مساحت زیر بنای هر واحد (طبق سند) و سهم مشمول عوارض ارزش ‌افزوده هر واحد برابر با مجموع مساحت زیر بنای کل واحدها طبق اسناد آن ‌ها در نظر گرفته خواهد شد.
عوارض موضوع این مصوبه صرفاً برای یک بار در هر اجرای طرح تعریضی و احداثی اخذ خواهد شد، ولی چنان چه تعریض یا احداثی مجدداً نسبت به عرض گذر مندرج در پروانه یا پایان‌ کار صورت گرفته باشد، به قیمت روز محاسبه می‌ شود. درآمد حاصل از عوارض موضوع این مصوبه می‌ بایست به‌‌ صورت صد درصد به‌ منظور تملک اراضی مورد مسیر هزینه شود. اما دستور کار بعدی این جلسه شورا، مربوط به لایحه شهرداری شیراز، درباره اصلاح مصوبه «واگذاری اختیارات سرمایه‌ گذاری به شهرداری» بود که پس از بررسی به تصویب رسید.تعیین محدوده و فاز بندی اجرایی طرح بازآفرینی مجموعه زندیه دیگر دستور این جلسه بود که در این زمینه مقرر شد موضوع به ‌صورت عادی به‌ منظور بررسی به کمیسیون شهرسازی و معماری با عنوان کمیسیون اصلی رسیدگی‌ کننده و گردشگری و زیارت با عنوان کمیسیون فرعی رسیدگی ‌کننده ارسال شود طرحی که بر طبق برنامه ریزی جدید قرار است ٣٠ هکتار از محدوده زندیه را در بر گیرد و هدف از اجرای آن توسعه حوزه فرهنگی، تاریخی و گردشگری شهر است.
به گزارش «خبرجنوب»، یک سال قبل بود که سید ‌محمد بهشتی عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری کشور در دیدار از مجموعه زندیه شیراز تأکید کرد که در احیای این محدوده تاریخی باید ریشه ‌ها و نقش ‌های آن حفظ شود. وی به مدیران شهری شیراز توصیه کرد در مسیر بازآفرینی شهری محدوده زندیه گام بگذارند. حیدر اسکندرپور، شهردار شیراز نیز در همان برنامه با اشاره به مطالبات مردم شیراز مبنی بر تعالی شهر به جای تخریب آن افزود: ما در سال 97 افتخار داشتیم پنج محور گردشگری را در بافت تاریخی شیراز احیاء کنیم و در سال 98 نیز این روند ادامه داشته و تداوم خواهد داشت.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.