روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
میوه، پوستمان را کند! :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 203266
1399/11/09

میوه، پوستمان را کند!

فاطمه ایزدی - خبرنگار «خبرجنوب»/ میوه گران است؛ آنقدر گران که هر روز سبد خرید مردم آب می رود! میوه مدت‌هاست پوست مردم را کنده و حسرت خود را به دل خیلی ها گذاشته است. روزگار خریدن های جعبه ای و کارتنی به سر آمده و ضرب آهنگ بازار میوه طوری شده که مردم باید تا چند وقت دیگر، خودشان را برای خرید دانه ای آماده کنند.
تشنج در این بازار به هیچ نوع میوه و سبزی رحم نکرده و از سیب و پرتقال گرفته تا نارگیل و نارنگی، لاکچری شده‌اند. موقع حساب و کتاب، کسانی که چند کیسه میوه در دستانشان سنگینی می کند، نگاه مضطرب خود را به ترازوی دیجیتال می دوزند تا ببینند چند برابر یارانه خود را باید خرج چند کیلو میوه کنند. با پول هر ماه یارانه می توان دو کیلو پرتقال، یک کیلو و نیم موز و سه کیلو و نیم خیارسبز خرید و بیشتر مردم همین چند کیلو میوه را هم نمی توانند بخرند. جالب اینجاست که در برخی خیابان های کلانشهر شیراز چندین میوه فروشی در یک محدوده، میوه های سالم خود را با نرخ های متفاوت، قیمت گذاری کرده اند و به نظر می رسد بازار به حال خود رها شده است.

چه کسی باور می کند دو کیلو پرتقال، 45 هزار تومان شود؟!
ناصر خائف پناه، یکی از همشهریان شیرازی در گفت وگو با «خبر جنوب» این موضوع را تایید می کند و می گوید کافیست نگاهی به تابلوی میوه فروشی های محدوده میدان کلبه تا سرداران بیندازید تا متوجه شوید فروشندگان چقدر در تعیین قیمت ها دخالت دارند. به گفته او در این محدوده به جز دکه ها، نه یا ده میوه فروشی در حال فعالیت هستند که به عنوان مثال هر کدام از آنها کلم بروکلی را به یک قیمت می فروشند. خائف پناه تاکید می کند که بسیاری از مردم، زورشان به خرید میوه های له شده ای که بیرون از میوه فروشی، رها شده نیز نمی رسد و در این میان، اجحافی که برخی فروشنده ها در حق مردم می کنند هم یک مصیبت دیگر است. این مرد میانسال می گوید در این شرایط که مردم باید با مصرف ویتامین ها خود را در برابر دیو کرونا تقویت کنند حتی نمی توان دو کیلو پرتقال خرید.سمیرا محمودزاده یکی دیگر از همشهریانی که با کیسه خالی به سینی های یکی از میوه فروشی ها خیره شده است نیز به «خبر جنوب» می گوید چه کسی باور می کند دو کیلو پرتقال، 45 هزار تومان شود؟!این بانوی جوان که انگار از دیدن قیمت ها سرگیجه گرفته است تاکید می کند که مردم این روزها حتی نمی توانند خیار و گوجه بخرند و حسرت میوه هایی مثل نارگیل و موز نیز به دلشان مانده است. به گفته او میوه باید در سبد روزانه خرید خانواده‌ها جای داشته باشد اما متاسفانه وضعیت به گونه ای است که هر کس با احتیاط به سمت سینی های میوه می رود، مبادا نقره داغ شود! محمودزاده معتقد است فروشندگانی که به حق خود قانع نیستند و در این اوضاع نابسامان با نرخ گذاری های سلیقه ای به دنبال کسب سود بیشتر هستند، بیش از همه به داستان گرانی میوه دامن زده اند. او می گوید بارها شنیده بازرسان، برخی میوه فروش ها را به دلیل تخلفاتی همچون گران فروشی، جریمه کرده اند اما متاسفانه هیچ کدام از این جریمه ها بازدارنده نبوده است.
شهروند دیگری هم که از قیمت ها گلایه دارد می گوید که از میوه فروشی های فلکه قصردشت انار را دانه ای 10 هزارتومان و خرمالو را دانه ای 5 هزار تومان خریده است. موز هم که گفتن ندارد.

فروشندگان خرد، کمترین دخالت را در تعیین قیمت ها دارند
با این حال اما کرامت دهقان، یکی از میوه فروش های شیرازی به «خبر جنوب» می گوید فروشندگان خرد در سطح شهر، کمترین دخالت را در تعیین قیمت ها دارند و حتی موظف هستند بر اساس قیمت خرید و مطابق با فاکتور دریافتی از میدان میوه و تره بار، درصدی بر سود مصوب و قانونی خود اضافه کنند. هر چند او باور دارد برخی همکارانش تخلف می کنند و به سودهای قانونی قانع نیستند اما تاکید می کند که تعداد زیادی از میوه فروش ها نیز جوانب انصاف را رعایت می کنند و هوای مشتری را دارند. دهقان به این نکته نیز اشاره می کند که همه میوه ها در میدان میوه و تره بار، گران شده و قیمت سبزی هم آنقدر بالا رفته که صدای مردم درآمده است. این میوه فروش می گوید این روزها خیلی ها قدرت خرید میوه ندارند و عده ای نیز به دلیل رودربایستی با مهمان مجبور می شوند یکی دو کیلو میوه بخرند.
در هر حال داستان گرانی، طعم ترش و شیرین میوه ها را از یاد خیلی ها برده و مردم را در حسرت پوست کندن میوه گذاشته است.

میوه فروش ها نباید در قیمت گذاری، سلیقه ‌ای عمل کنند
البته آن طور که رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار شیراز به «خبر جنوب» می گوید در داستان گرانی میوه ها، نه میدان‌دار مقصر است و نه میوه فروش. هر چند جواد عدلو یادآور می‌شود که میوه به اندازه کافی در بازار وجود دارد اما در عین حال همه چیز را از چشم سرمای زمستان می بیند و تاکید می کند که ممکن است در روزهای آینده به خاطر سوز سرما، میوه گران تر هم شود. به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار شیراز باغداران و کشاورزان، مرکبات را برای سود بیشتر دیر چیده اند و سرما آنها را نابود کرده است.
او می گوید از موز، سیب، خیار و پرتقال گرفته تا سبزی خوردن که از اصفهان به شیراز می رسد نیز به دلیل سرمای زمستان، گران هستند و نه دولت و نه هیچ کس دیگر در این ماجرا نقش ندارد. بنا به تاکید عدلو، سبزی هایی همچون شاهی، ریحان، تره و تربچه از گلخانه های اصفهان به دست میوه فروشان شیرازی می‌رسد و خودِ آنها نیز مجبورند سبزی را کیلویی ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان از اصفهانی ها بخرند. رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار شیراز به این نکته نیز اشاره می‌کند که گشنیز، اسفناج، شاهی و تره از شهرهای جهرم، فسا و کازرون به شیراز می رسد اما سرما آنها را از بین برده است. او می گوید میوه فروش‌ها به همین دلیل سبزی نمی‌فروشند و چون در میدان نیز قیمت‌ها چند وقتی است به بیش از ده هزار تومان رسیده، برای میوه‌فروش صرفه اقتصادی ندارد.
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار شیراز در واکنش به رفتار سلیقه‌ای برخی میوه فروش‌ها در نرخ گذاری قیمت‌ها و اینکه در یک محدوده، یک نوع میوه با چهار نرخ متفاوت به فروش می رسد، می گوید قیمت میوه های سالم به طور کلی افزایش پیدا کرده است و بازرسان صنعت نیز بر بازار نظارت دارند. به گفته او قیمت‌ها در بازار میوه آزاد شده تا باغداران هرچه دارند به میدان بیاورند و کمبودی وجود نداشته باشد. عدلو در عین حال تاکید می‌کند که نرخ مصوب عرضه محصولات با توجه به قیمت خرید و در نظر گرفتن سود مشخص، همه روزه اعلام می‌شود و میوه فروش ها نیز نباید در قیمت گذاری، سلیقه‌ای عمل کنند. رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار شیراز به این نکته نیز اشاره می‌کند که واحدهای صنفی، ملزم به ارائه فاکتور خرید و نصب قیمت در محل دید مشتری هستند تا مردم بتوانند با مقایسه قیمت ها بهترین خرید را انجام دهند. او می گوید تعزیرات، میوه فروش های متخلف و کسانی که با سوءاستفاده از مردم به دنبال کسب سود هستند را نقره داغ می کند. البته همه آشفتگی بازار میوه به قیمت‌ها ربط ندارد. گاهی اوقات میوه‌هایی همچون آناناس و نارگیل، خراب از آب در می آیند و مردم وقتی متوجه می‌شوند که کار از کار گذشته است. با این حال اما رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار شیراز تاکید می کند که میوه فروش‌ها مجبور هستند میوه‌هایی همچون نارگیل های خراب را از مشتری پس بگیرند وگرنه بازرسان اتحادیه می‌توانند آنها را جریمه کنند.
البته این فعال صنفی تاکید می‌کند که میوه نه تنها در شیراز بلکه در همه شهرهای کشور، گران است و گاهی نیز رد پای دلالان در این ماجرا دیده می‌شود. به گفته عدلو در حال حاضر چون مرکبات فارس، سرما زده است، قیمت ها کمی بالا و پایین می‌شود اما مرکبات سالم که از استانهای دیگر وارد می شود گران هستند.
در هر حال اگرچه رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار شیراز، گرانی همه میوه ها را به سرمای زمستان ربط می دهد اما نباید از حال و روز مردمانی که در حسرت خریدن چند کیلو میوه ساده هستند نیز غافل شد. مشکل از سرمای زمستان باشد یا از تب معامله، بازار میوه نباید به حال خود رها شود.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.