روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
طعم تلخ شکاف طبقاتی در آپارتمان‌های ۷۰ متری تا لوکس‌های چند صد متری شیراز :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 205723
1399/12/05

طعم تلخ شکاف طبقاتی در آپارتمان‌های ۷۰ متری تا لوکس‌های چند صد متری شیراز

نرگس مکاری زاده-خبرنگار «خبرجنوب»/ ملک در شیراز آن قدر گران شده که کمتر کسی می تواند به اتکای حقوق کارگری و یا کارمند هایش صاحب یک ملک نقلی شود.به گزارش سرویس اقتصادی «خبرجنوب»، آن گونه که نایب رئیس اتحادیه مشاورین املاک شیراز می ‌گوید قیمت یک آپارتمان نقلی ۷۰ متری در شیراز از ۵۰۰ میلیون تومان در محروم ترین و دور افتاده ترین حاشیه های شهر شیراز و در بین طرح های مسکن مهر آغاز می شود، رقمی که به نسبت حقوق دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی کارگران با احتساب بن کارگری، حق مسکن و حق اولاد به سختی کفاف اجاره های سرسام آور را می دهد چه برسد به خرید آن.یک بررسی سرانگشتی نشان می دهد خرید ملک در این شهر با حقوق کارگری اگر یک کارگر این شهر از دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دریافتی اش در محال ترین وضعیت ممکن، یک میلیون تومان آن را پس انداز کند و نرخ ملک هیچ افزایشی پیدا نکند حدود نیم قرن زمان می برد تا صاحب یک خانه ۷۰ متری با نرخ ۵۰۰ میلیون تومان شود.
عقیل یزدان پناه رئیس اتحادیه مشاورین املاک شیراز با بیان این که قیمت ملک در شیراز از متری هفت میلیون تومان آغاز و تا متری ۶۰ میلیون تومان ادامه دارد گفت: با توجه به گرانی سرسام آور مصالح ساختمانی و کمبود مصالحی همچون سیمان، قیمت تمام شده ملک افزایش یافته و گرانی بیشتر آن دور از ذهن نیست.
وی افزود: قیمت ملک در دو- سه ماه اخیر نسبت به قبل از آن حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش یافته که این امر ناشی از رکود بازار به دلیل نبود قدرت خرید ملک در اقشار متوسط و پایین است و نه سیاست های دولت.
یزدان پناه گفت: هر گاه بازار در رکود فرو می رود و خرید و فروشی انجام نمی شود، افرادی به پول فروش ملک شان احتیاج دارند قیمت ملک خود را نسبت به عرف بازار کاهش می دهند تا شاید به این طریق برای آن ملک مشتری پیدا شود و در کوتاه مدت این وضعیت منجر به کاهش قیمت مسکن می شود.
وی تصریح کرد: این در حالی است که با توجه به موارد مطرح شده در خصوص نرخ متوسط قیمت تمام شده ملک، افزایش قیمت در میان مدت و دراز مدت محتمل است.نایب رئیس اتحادیه مشاورین املاک شیراز البته به این نکته هم اشاره کرد که به نظر می رسد تا زمان انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۴۰۰ قیمت ها همچنان ثابت بماند و بعد از روی کار آمدن دولت جدید و با توجه به سیاست های دولت بعدی در خصوص بازار مسکن، سرانجام این بازار و قیمت‌های آن، مشخص شود.وی تاکید کرد: اما اگر دولت نخواهد بازار مسکن را سامان بدهد و بازار مسکن به شیوه فعلی ادامه فعالیت بدهد قطعاً قیمت ها افزایشی خواهد بود.
یزدان پناه بیان داشت: مردم هم اکنون به دلیل کاهش قیمت ارز و نوسانات بازار منتظر تثبیت قیمت ‌ها هستند و تحت تاثیر جو روانی موجود در بازارهای موازی، در انتظار ارزانی به سر می‌ برند تا بتوانند ملک مورد نظرشان را خریداری کنند که این وضعیت بازار را در رکود فرو برده است.
وی با بیان این که خرید و فروش ملک در چند مدت اخیر به کمترین حد خود رسیده است گفت: به دلیل گرانی در تمامی بازار و از جمله بازار مسکن مردم توانایی برای خرید ملک نداشته و بازار در رکود به سر می ‌برد.
نایب رئیس اتحادیه مشاورین املاک شیراز در خصوص تأثیر طرح مسکن ملی بر قیمت ملک گفت: این طرح هنوز اجرا نشده و در مرحله ثبت نام قرار دارد و مشخص است که به همین دلیل نتوانسته تأثیری بر بازار بگذارد.
وی تأکید کرد: سیاست حوزه مسکن باید حداقل ۱۰ ساله باشد تا بتواند گرانی ها را التیام بخشد و بازار را به ثبات برساند.
یزدان پناه تاکید کرد: هر سیاستی که دولت می ‌خواهد در قبال بازار مسکن اجرا کند باید از نتایج طرح مسکن مهر عبرت بگیرد و علاوه بر آن طرح ها را با مشورت دست ‌اندرکاران بازار مسکن به سامان برساند.
وی بیان داشت: در شرایطی که دولت برای ساخت شهرهای اقماری موفقیتی پیدا نکرده نباید در طرح مسکن ملی بر ساخت مسکن در شهرهای اقماری جدید اتکا نماید چرا که در آینده باید ده‌ ها برابر آن را خرج زیرساخت ‌هایی از جمله آب، برق، گاز، تلفن، خطوط و راه های ارتباطی، مدرسه، مسجد، فرهنگسرا و امثالهم نماید ضمن آن که ساخت مسکن در شهرهای اقماری دور از مراکز اصلی شهرها، منجر به هزینه‌ های سرسام‌ آور مردم برای رفت و آمد می شود.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.