روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
رهبر معظم انقلاب: مجلس و دولت اختلاف نظر امروزشان را حل کنند که نشان دهنده دوصدایی نباشد :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 205734
1399/12/05

رهبر معظم انقلاب: مجلس و دولت اختلاف نظر امروزشان را حل کنند که نشان دهنده دوصدایی نباشد

رهبر معظم انقلاب به اختلاف بین دولت و مجلس بر سر اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ‌ها واکنش نشان دادند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر دیروز در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه فعالیت‌ های نظام اسلامی و بروز چالش‌ های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به ‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.
حضرت آیت ا... خامنه ای همچنین ادبیات روزهای اخیر آمریکا و سه کشور اروپایی در مورد ایران، ادبیاتی مستکبرانه، طلبکارانه و غیر منصفانه دانستند و گفتند: نتیجه این ادبیات جز منفورتر شدن آن ها نزد ملت ایران نخواهد بود، ضمن آن که جمهوری اسلامی از مواضع منطقی خود در موضوع هسته ‌ای کوتاه نخواهد آمد و بر اساس مصلحت و نیاز کشور تا آن جا که لازم باشد، حتی تا غنی سازی ۶۰ درصد پیش خواهد رفت.
حضرت آیت‌ ا... خامنه ‌ای در ابتدای سخنان شان ضمن تبریک میلاد حضرت جوادالائمه (ع) و حضرت امیرمؤمنان (ع) و با گرامیداشت چند عضو فقید مجلس خبرگان، یکی از نیازهای مهم جوامع اسلامی را عملیاتی کردن مفاهیم دینی برشمردند و گفتند: در هر برهه ‌ای که این مفاهیم عملیاتی شد، برای کشور و ملت و آبروی جمهوری اسلامی، ارزشمند بود و هر جا که غفلت کردیم از برکات آن محروم شدیم.
ایشان افزودند: امام بزرگوار با حضور در صحنه و تبیین مفاهیمی همچون توکل، تکلیف، ایثار، جهاد و شهادت، آن ها را در جامعه و زندگی مردم رایج کردند و نتیجه آن، پیروزی ملت ایران در یک جنگ هشت ساله‌ بین المللی بود.
ایجاد نهضت اسلامی، نظریه ‌پردازی برای ساختار نظام و گسترش دادن دین به عرصه‌های اجتماعی و اداره کشور به ‌وسیله امام خمینی (ره) از دیگر نمونه ‌هایی بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی به آن ها اشاره کردند و گفتند: نمونه جدید این موضوع، عملیاتی شدن مفهوم والای مواسات به‌ وسیله مردم و جوانان و دستگاه های دولتی و نهادهای انقلابی و شکل گیری نهضت بزرگ کمک مؤمنانه در شرایط کرونایی بود که گره‌های زیادی را باز کرد.
ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌ روز رسانی به معنای دستکاری در منظومه مفاهیم دینی نیست بلکه به معنای کشف حقایق متناسب با نیازهای داخلی و بین المللیِ نظام اسلامی است.
رهبر معظم انقلاب اسلامی به چند نمونه متناسب با مسائل روز اشاره کردند و افزودند: به ‌عنوان مثال هنگامی که نظام اسلامی با فشارهای شرطی دشمن مواجه می ‌شود و او برداشتن تحریم‌ها را منوط به یک یا چند شرط می ‌کند که انجام آن ها ممکن است به‌ شدت گمراه کننده و هلاک کننده باشد، نظام اسلامی چه باید بکند؟
حضرت آیت ‌ا... خامنه ‌ای در پاسخ به این سئوال تأکید کردند: در چنین شرایطی باید مفهوم دینی استقامت و صبر، تبدیل به یک حرکت جمعی در جامعه شود، آن هم در شرایطی که مردم با مشکلاتی مواجه هستند که بخشی از آن ها ناشی از فشارهای دشمن است.
ایشان ترویج مفاهیمی همچون توکل به خدا و اعتماد به وعده الهی در مواجهه با جبهه دشمن و یا تبیین این موضوع را که خداوند قطعاً در برابر بی ‌عملی و بی ‌توجهی مسئولان واکنش تند خواهد داشت، از دیگر نمونه ‌های مورد نیاز جامعه برشمردند و افزودند: تغذیه عقبه فکری نظام اسلامی و به‌ روز رسانی نرم افزار آن را باید فضلا و متفکرین صاحب صلاحیتی به ‌عهده بگیرند که از جمود فکری و تحجر و همچنین از افکار التقاطی به ‌دور باشند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در بخش دوم سخنان شان به مسئله هسته ‌ای پرداختند.
حضرت آیت ‌ا... خامنه ‌ای با اشاره به قانون مصوب مجلس در خصوص کاهش تعهدات برجامی گفتند: مجلس قانونی را تصویب و دولت هم از آن استقبال کرد و تا دیروز نیز کارهایی را که باید انجام می ‌شد، انجام دادند و ان ‌شاء ا... فردا نیز یک مورد دیگر از این قانون انجام خواهد شد.
ایشان با اشاره با اختلاف برداشتی که مجلس از کار دولت دارد، افزودند: این اختلاف ‌نظرها قابل حل است و باید دو طرف، قضیه را با همکاری یکدیگر حل کنند و نباید اختلاف ‌ها رها و یا تشدید شود که نشان‌ دهنده دو صدایی باشد.
رهبر معظم انقلاب اسلامی تأکید کردند: دولت خود را موظف به عمل به قانون می ‌داند و باید به این قانون که قانون خوبی است، به دقت عمل شود.
حضرت آیت ‌ا... خامنه ‌ای ادبیات آمریکا و سه کشور اروپایی در قبال کاهش تعهدات برجامی ایران را مستکبرانه، طلبکارانه و غیر منصفانه و ادبیاتی غلط خواندند و گفتند: جمهوری اسلامی از روز اول و تا مدت طولانی، بر اساس تعالیم اسلام به تعهدات خود عمل کرد اما طرفی که از روز اول به تعهدات خود عمل نکرد همین چهار کشور بودند، بنابراین آن ها باید مورد عتاب و خطاب و بازخواست قرار گیرند.
ایشان افزودند: وقتی آمریکا از برجام خارج شد و دیگران هم با او همراهی کردند، دستور قرآن این است که تو هم تعهد را رها کن که با این حال باز هم دولت محترم ما تعهدات را رها نکرد و به تدریج بخشی از آن ها را کاهش داد که البته این موارد نیز در صورت عمل کردن آن ها به وظایف ‌شان قابل برگشت است.
رهبر معظم انقلاب اسلامی نتیجه ادبیات استکباری را افزایش نفرت مردم ایران از غربی ‌ها دانستند.
ایشان گفتند: در این میان آن دلقک صهیونیست بین ‌المللی دائم می ‌گوید ما نمی ‌گذاریم ایران به سلاح هسته ‌ای دست یابد، در حالی که باید به او گفت اگر جمهوری اسلامی تصمیم به دستیابی به سلاح هسته ‌ای داشت، او و بزرگ‌تر از او هم نمی‌توانستند مانع شوند.
حضرت آیت ا... خامنه ‌ای تأکید کردند: آن چه مانع جمهوری اسلامی برای ساخت سلاح هسته ‌ای است، فکر و مبانی اسلامی است که ساخت هر سلاحی اعم از هسته ‌ای یا شیمیایی را که موجب کشتار مردم عادی می ‌شود، ممنوع می ‌داند.
ایشان با یادآوری قتل عام ۲۲۰ هزار نفر در بمباران اتمی آمریکا و همچنین محاصره مردم مظلوم یمن و بمباران بازار و بیمارستان و مدرسه به وسیله جنگنده های ساخت غربی ‌ها، گفتند: کشتار غیر نظامیان و مردم بی‌ گناه روش آمریکایی ها و غربی‌ ها است و جمهوری اسلامی این روش را قبول ندارد و بر همین اساس به سلاح هسته ‌ای فکر هم نمی‌ کند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی تأکید کردند: اما ما برای کسب توانایی‌ های هسته ‌ای متناسب با نیازهای کشور مصمم هستیم و به همین علت، حد غنی ‌سازی ایران ۲۰ درصد نخواهد بود و تا هر جا که لازم و نیاز کشور باشد اقدام خواهد کرد مثلاً برای پیشران هسته‌ ای یا کارهای دیگر ممکن است غنی‌ سازی را به ۶۰ درصد هم برسانیم.حضرت آیت ا... خامنه ‌ای افزودند: البته یک قرارداد چند ساله ‌ای گذاشته شده که اگر آن ها عمل کنند ما هم تا همان چند سال عمل خواهیم کرد اما غربی‌ ها به‌ خوبی می ‌دانند که ما به‌ دنبال سلاح هسته ‌ای نیستیم.
رهبر معظم انقلاب اسلامی خاطر نشان کردند: موضوع سلاح هسته‌ ای بهانه است، آن ها حتی با دستیابی ما به سلاح ‌های متعارف هم مخالف اند چون می ‌خواهند مؤلفه ‌های قدرت را از ایران بگیرند.حضرت آیت ‌ا... خامنه ‌ای با اشاره به این واقعیت که نیروگاه های هسته ‌ای با تأمین انرژی سالم‌ تر، تمیز تر و ارزان ‌تر یکی از مهم ترین منابع انرژی در آینده نه چندان دور خواهند شد، نیاز کشور به غنی ‌سازی را یک امر مسلّم خواندند و گفتند: غنی ‌سازی را نمی ‌شود آن روز شروع کرد بلکه باید از امروز برای نیاز آن زمان آماده شد.ایشان افزودند: غربی‌ ها می ‌خواهند در روزی که ایران به انرژی هسته ‌ای نیاز پیدا می ‌کند، محتاج آن ها باشد و آن ها این نیاز ما را وسیله ‌ای برای تحمیل، زورگویی و باج‌ خواهی‌ های خود قرار دهند.رهبر معظم انقلاب اسلامی تأکید کردند: جمهوری اسلامی در قضیه هسته ‌ای نیز همانند سایر قضایا عقب ‌نشینی نخواهد کرد و در مسیر آن چه که مصلحت و نیاز امروز و فردای کشور است، با قدرت پیش خواهد رفت.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.