روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
پریوش وسط این دعوا چه می کند؟ :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 205808
1399/12/06

پریوش وسط این دعوا چه می کند؟

پای پریوش سطوتی همسر دکتر حسین فاطمی به اختلاف حداد عادل و احمدی نژاد باز شد. ماجرا از جایی شروع شد که غلامعلی حداد عادل در یک نشست انتخاباتی تکلیف همه را در مورد کاندیدا‌های انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ روشن کرد و رسماً اعلام کرد: «آمدن احمدی نژاد و این ‌ها را اصلاً در انتخابات در نظر نگیرید. تکلیف روشن است. زیاد تحت تاثیر موضع ‌گیری و فضای مجازی و حرف‌ ها نباشید. به هر دلیلی دفعه پیش اتفاق نیفتاد این بار دلایل بیشتری هم هست».احمدی نژاد به فاصله یک روز پاسخ حداد عادل را داد و گفت: «عده ‌ای که قبل از انقلاب دست فرح را می‌بوسیدند، بعد از انقلاب رنگ عوض کردند شدند سوپر حزب اللهی».احمدی‌ نژاد مدعی شد حداد عادل با پریوش سطوتی همسر حسین فاطمی ملاقات کرده و خواستار مخالفت او با دولت احمدی‌ نژاد شده اما سطوتی با این تقاضا مخالفت کرده و عکس دست ‌بوسی فرح پهلوی توسط حدادعادل را به خود او نشان داده است.بر اساس روایت احمدی ‌نژاد، مأموران امنیتی در آن شب به محل اقامت پریوش سطوتی رفته و لپ ‌تاپ او را با خود برده و پس از آن نیز او را بازداشت کرده‌اند. در این گزارش دو فکت عنوان شده در اظهارات احمدی نژاد را مورد بررسی قرار داده ‌ایم.

رابطه همسر دکتر حسین فاطمی با احمدی نژاد
پریوش سطوتی همسر دکتر حسین فاطمی وزیر خارجه دولت مصدق فروردین سال ۱۳۸۸ به ایران سفر کرد. او هدف خود از سفر به ایران را بازپس گرفتن اموال مصادره شده خانواده اش عنوان کرده بود. در جریان این سفر سطوتی دفترچه خاطرات فاطمی را به احمدی نژاد هدیه داد.

دفترچه خاطرات دکتر فاطمی
پریوش سطوتی در توضیح رابطه‌ اش با رحیم مشایی و احمدی نژاد گفته: «وقتی به ایران آمدیم اولین ملاقاتمان با آقای رحیم مشایی بود که ایشان را در آن زمان نمی ‌شناختم و از همان روز مهر بزرگی از آقای مشایی در دل ما جای گرفت و بعد از آن با آقای احمدی ‌نژاد دیدار کردیم و آن دیدار نیز همه به گریه گذشت. در تمام دوران قبل و بعد از انقلاب تمام آقایان نهایت محبت و احترام را به دکتر فاطمی گذاشتند ولی من احساس نزدیکی بیشتری با آقای احمدی ‌نژاد می ‌کنم و تنها موقعی که به ایران آمدم و خاطرات تلخی از آن ندارم، این مقطع زمانی است».
او در جایی گفته بود پیروزی احمدی نژاد در انتخابات زندگی ام را متحول کرد. سطوتی سال ۱۳۹۰ بازداشت شد و در حالی که به قید وثیقه آزاد بود به انگلستان فرار کرد و در آن جا اعلام کرد از سرنوشت دفترچه خاطراتش بی ‌خبر است. نام پریوش سطوتی در دادگاه رحیم مشایی برده شده است. ارتباط اسفندیار رحیم مشایی با همسر حسین فاطمی یکی از اتهامات مطرح شده علیه او در کیفرخواست است.قاضی غضنفرآبادی در جریان دادگاه رحیم مشایی خطاب به او می‌ گوید: خانم پریوش سطوتی در یک مرحله به مدت ۱۳ ماه به دستور شما در هتل لاله اقامت داشته است و قریب به ۸۰ میلیون هزینه هتل بوده که از سوی دولت پرداخت شده است.در جریان دادگاه رحیم مشایی قاضی اعلام کرده که پریوش سطوتی فرد عادی نبوده و جاسوس سرویس ‌های جاسوسی انگلیس و اسرائیل بوده که با سلطنت طلبان نیز ارتباط داشته است. سایت اصولگرای مشرق نیوز همزمان با دادگاه‌ های رحیم مشایی در سال ۱۳۹۶ گزارشی درباره پریوش سطوتی که او را «بیوه دکتر فاطمی» می‌ خواند، منتشر کرد. این وب سایت خبری مدعی شده پریوش سطوتی با تیمسار سپهبد نصیری رئیس ساواک در ارتباط بوده است. ادله ادعای این سایت نیز نامه‌ هایی است که پریوش سطوتی خطاب به نصیری نوشته و درخواست حفر چاه در زمین ‌های خانوادگی ‌شان در قزوین را مطرح کرده است.مسئله املاک خانوادگی به گفته پریوش سطوتی همان دلیلی است که او را بعد از چند دهه به ایران کشاند. سایت مشرق نیوز گزارش مجزایی درباره دفترچه خاطرات فاطمی منتشر کرده که نشان می‌ دهد محتوای این دفترچه از اهمیت زیادی برای جریان حامی مشرق نیوز دارد.
محمود احمدی نژاد در همان مصاحبه گفته مسئولان امنیتی پس از آن که لپ‌ تاپ خانم سطوتی را گرفتند، او را تحت الحفظ به فرودگاه بردند و از کشور اخراج کردند. در گزارش سال ۱۳۹۰ این سایت که به قبل از بازداشت و خروج پریوش سطوتی بر می‌گردد، آمده: «بیش از ۳ سال از تقدیم دفترچه یادداشت به احمدی نژاد می ‌گذرد و هنوز وعده دکتر در خصوص انتشار مطالب دفترچه یادداشت محقق نشده است. همین تأخیر بلند مدت و عدم هر گونه اظهار نظر کارشناسی در مورد اصالت نسخه مزبور این ابهام را به وجود آورده است که آیا دفترچه یادداشت واقعی بوده است؟».این سایت خبری و به دنبال آن سایت خبری وابسته به صدا و سیما (باشگاه خبرنگاران) و خبرگزاری وابسته به سازمان تبلیغات (خبرگزاری مهر) همگی اصالت دفتر خاطرات فاطمی را در آن برهه زمانی زیر سئوال برده بودند. سطوتی در این باره گفته «یادداشت ‌ها اسناد تاریخی پنهان مانده ارزشمندی است که در آینده در اختیار مورخین قرار خواهد گرفت».
دلیل بازداشت پریوش سطوتی بر اساس توضیحات احمدی نژاد، در اختیار داشتن اسنادی علیه برخی مقامات نظیر عکس حداد عادل در حال بوسیدن دست فرح بوده است. آن چه در سال ۱۳۹۰ درباره بازداشت سطوتی گفته شده، اما جرم جاسوسی است. پیش از تایید رسمی خبر بازداشت سطوتی توسط دادستانی، رسانه‌هایی نظیر روزنامه خراسان از بازداشت سطوتی به دلیل داشتن ارتباط با سرویس‌ های جاسوسی بریتانیا خبر داده و مدعی شده بود او به این اتهام اعتراف کرده است. به جز اتهام جاسوسی، عنوان مشخص دیگری در رابطه با بازداشت پریوش سطوتی در سال ۱۳۹۰ مطرح نشده. با توجه به عدم انتشار محتوای دفتر خاطرات حسین فاطمی، می‎توان انتظار داشت که ماجرای اسنادی که در دست سطوتی بوده هنوز دچار ابهام است.حداد عادل به ادعای احمدی نژاد درباره وجود عکسی در میان اسناد پریوش سطوتی دال بر دست بوسی او از فرح اعتراض کرده و آن را قویاً تکذیب کرده است. غلامعلی حداد عادل در بیانیه ‌ای که در رسانه‌ ها منتشر شده گفته مرتبط کردن ماجرای دست‌بوسی از فرح با دستگیری همسر دکتر فاطمی دروغ است و «به منظور خاصی طراحی شده است». او در این بیانیه خطاب به احمدی نژاد گفته «آن چه درباره دست بوسی فرح گفته ‌اند دروغ محض چندش ‌آور و سناریوی رسوایی است که فقط دشمنان از آن سود می ‌برند».حدادعادل گفته: « اینجانب در سال ‌های قبل از انقلاب هیچ رابطه ‌ای با دفتر فرح نداشته و هیچ گاه او را ندیدم، لذا دروغگویی احمدی ‌نژاد محرز و اصل دست ‌بوسی و عکسی که به ادعای ایشان نزد همسر شهید دکتر فاطمی موجود بوده نیز از ساخته ‌های ایشان است».

ماجرای دست بوسی
به گزارش رویداد 24 ، سئوال این جاست که آیا واقعا حداد عادل ارتباطی با دفتر فرح دیبا همسر محمد رضا پهلوی نداشته و ادعای احمدی نژاد از پایه نمی‌تواند صحت داشته باشد یا خیر؟ مسئله همکاری‌ های حداد عادل با دفتر فرح پهلوی و روابط کاری و غیر کاری او قبل از انقلاب بار‌ها توسط تریبون‌ های مختلف در ۴ دهه اخیر مطرح شده است. یکی از این دفعات یادداشتی است که عبدالکریم سروش به مناسبت روز جهانی فلسفه در آبان ماه ۹۱ منتشر کرد. سروش هدف خود از نگارش نامه که با عنوان «بیا کاین داوری ‌ها را به نزد داور اندازیم» منتشر شد را بازگو کردن گوشه ‌ای تاریخ معرفت و فلسفه کشور پس از انقلاب خوانده و گفته بود «طالبان حقیقت باید بدانند که در این دیار چه کسانی به انحطاط تفکر و فقر فرهنگ کمک کرده‌ اند». سروش در این نامه حداد عادل را به دزدی ادبی و نداشتن تألیفات تحقیقی علمی در حوزه فلسفه، نداشتن صلاحیت تدریس در دانشگاه، تقلب در انتخابات و دزدیدن رأی علیرضا رجایی متهم کرده و می ‌نویسد: «مناصب و مقامات او در جمهوری اسلامی از بام چرخ برتر می‌ رود و اگر تا دیروز با فرح می ‌پرید امروز از فرح می‌ پرد». ارتباط سروش با حداد عادل به قبل از انقلاب بر می ‌گردد. در مقدمه کتاب «نهاد نا آرام جهان»، سروش از حداد عادل بابت کمک ‌هایش در چاپ این کتاب تشکر کرده است. این کتاب در سال ۱۳۵۶ منتشر شده است. البته حداد عادل نامه سروش را بی پاسخ نگذاشت و در جوابیه خود از سروش خواست تا مدرک و سندی دال بر اثبات این ادعا ارائه کند. او در نامه خطاب به سروش نوشته: «تو اگر کوچک‌ ترین سند و مدرکی داشتی قطعاً رو می ‌کردی». حداد در ادامه به ارتباط خود با سروش قبل از انقلاب اشاره کرده و گفته: «باید از سروش پرسید اگر حداد با فرح می ‌پرید و تو مخالف بودی، پس این رابطه صمیمانه و دوستانه و همکاری‌های تنگاتنگ میان تو و او چه معنایی می ‌تواند داشته باشد؟ چطور کسی هم با فرح می ‌پریده و هم «دوست پر مهر» تو بوده است؟ حقیقت این است که من با تو می ‌پریده‌ام، با فرح نمی‌ پریده ام؛ با حاج فرج می‌ پریدم». نام اصلی عبدالکریم سروش، حسین حاج فرج دباغ است. اشاره سروش در این نامه به همکاری ‌های حداد عادل با دفتر سید حسین نصر است. لازم به ذکر است که حداد عادل از شاگردان حسین نصر در دانشگاه تهران در درس فلسفه اسلامی بوده است. اختلاف حداد عادل و احمدی نژاد فعلاً بیشتر از آن چه تصور می‌ شود، بالا گرفته است، تا کنون پای پریوش سطوتی همسر دکتر فاطمی به میان آمده و مشخص نیست در ماه‌ های منتهی به انتخابات ۱۴۰۰ چه نام ‌های دیگری در میانه این دعوا شنیده شود.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.