روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
این روزها همه جا حرف برجام است :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 205871
1399/12/06

این روزها همه جا حرف برجام است

وزارت امور خارجه چین اعلام کرد که «ما جائو شی» معاون وزیر امور خارجه چین با «باب مالی» نماینده آمریکا در امور ایران درباره برجام تلفنی گفت وگو کردند.
تارنمای وزارت امور خارجه چین اعلام کرد: دو طرف در این گفت و گوی تلفنی در مورد مسئله هسته ای ایران عمیقاً تبادل نظر کردند. ما جائوشی در این تماس موضع و نگرانی چین در موضوعات مربوط به مسئله هسته ای ایران را بیان کرد. دو طرف اظهار کردند که برای حل و فصل سیاسی موضوع هسته ای ایران کوشش می کنند و مایل هستند گفت و گو با طرف های ذی ربط را تقویت کنند و به صورت مشترک بازگشت برجام به مسیر درست را در اسرع وقت پیش ببرند. وزارت خارجه چین افزوده است: دو طرف توافق کردند که ارتباط و هماهنگی را در این مورد حفظ کنند. در این ارتباط نیز «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا گفت که کشورش در صورت «پایبندی مطلق» ایران به تعهداتش در برجام به این توافق هسته‌ای باز خواهد گشت. آنتونی بلینکن «دیپلماسی» را بهترین ابزار برای دستیابی به این هدف دانست.
وی افزود که آمریکا به همراه متحدان خود به دنبال «تقویت» و «طولانی‌ تر کردن» دوره توافق هسته ‌ای با ایران است.

توصیه برجامی سناتور آمریکایی به بایدن
همچنین یک سناتور دموکرات آمریکایی در صفحه توییترش با ذکر دلایلی، اهمیت بازگشت دولت جدید آمریکا به توافق هسته ای که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا از آن خارج شده بود را تشریح کرد.
«کریس مورفی» سناتور دموکرات آمریکایی در یک رشته توییت دلایل اهمیت توافق هسته ای را بر شمرد و نوشت: مفاد اصلی توافق هسته ای جهان را جای امن تری کرد. به همین دلیل است که احیای این توافق از طریق روش «پایبندی در ازای پایبندی» به جای تلاش برای رسیدن به توافقی جدید یا متفاوت (همان طور که ترامپ و تندروهای سیاست آمریکا در قبال ایران می خواستند) بهترین راه است.
مورفی افزود: توافق هسته ای ایران ، آمریکا، اروپا، روسیه و چین را همگی در یک طرف سیاست ایران قرار داد. خروج از این توافق این همبستگی را از هم گسیخت. ما نمی توانیم در زمینه برنامه موشکی ایران یا تامین مالی تروریسم آن بدون گردهم آیی دوباره این گروه و بازگشت سریع به برجام
پیشرفت کنیم. وی در ادامه نوشت: بازگشت به میز مذاکرات و درخواست از ایران برای انجام دادن توافقی گسترده تر بر سر تسلیحات هسته ای، موشک ها و تروریسم ، اقدامی بی ثمر است. پمپئو تلاش کرد در برابر هر چیزی مقاومت کند اما به طرز بدی شکست خورد. چرا وقتی یک توافق هسته ای برای به کار بستن وجود دارد، دوباره انتخاب کنیم که شکست بخوریم؟
مورفی همچنین بیان کرد: «پایبندی در ازای پایبندی» مسیر درست است. آمریکا نباید از برداشتن اولین قدم بترسد. اگر ما تحریم ها را لغو کنیم و ایران جبران نکند، بعد همیشه می توانیم تحریم ها را دوباره اعمال کنیم.

پمپئو: ضعف نشان دهیم به توافقی داغون با ایران می‌رسیم!
وزیر خارجه سابق آمریکا نیز اما در این ارتباط اظهار نظر کرد و گفت که اگر دولت جدید کشورش در برابر ایران ضعف نشان دهد به «توافقی داغون» دست پیدا خواهد کرد. «مایک پمپئو» از سیاست جو بایدن رئیس‌جمهور کشورش در قبال ایران انتقاد کرد.
وزیر خارجه سابق آمریکا در گفت‌وگو با «نیوزمکس» مدعی شد دولت بایدن قصد دارد در ازای «تقریباً هیچ»، فشاری که دولت قبلی آمریکا به ایران وارد کرده را کنار بگذارد. وی درباره سیاست ‌های دولت ترامپ علیه ایران گفت: «ما برنامه ‌ای تدوین کردیم که فشار واقعاً شدیدی به رژیم اعمال کرد». وزیر خارجه سابق آمریکا حملات اخیر به منافع آمریکا در عراق را به ایران منتسب کرد و مدعی شد تهران از این طریق و همچنین موقف کردن بازرسی‌های آژانس بین ‌المللی انرژی اتمی قصد آزمودن دولت بایدن را دارد. او مدعی شد: «ایرانی ‌ها آزمودن این دولت را شروع کرده ‌اند: اعلام کرده ‌اند اجازه انجام بازرسی را نمی ‌دهند. آن ها از طریق نایبان شبه ‌نظامی خود در عراق اقدام حملاتی انجام داده‌ اند. ایرانی ‌ها یک چیز را می ‌فهمند: آنها قدرت را می‌ فهمند. بازداری را می ‌فهمند. این که رئیس‌ جمهور آماده اعمال فشار واقعی به آنها باشد را می‌ فهمند. اگر ما ضعف نشان دهیم و آماده رسیدن به توافق به هر قیمتی باشیم، باز هم به یک توافق واقعاً داغون خواهیم رسید».

نتانیاهو: به هیچ توافقی با ایران امید نداریم
نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز با تکرار ادعاهای نخ نما و واهی خود علیه کشورمان گفت: ما به هیچ توافقی با ایران امید نداریم. بنیامین نتانیاهو در حالی که رژیم متبوعش تنها دارنده زرادخانه هسته ‌ای در منطقه به شمار می آید، افزود: به هیچ قراردادی با ایران چشم امید نبسته‌ ایم و از هیچ تلاشی برای جلوگیری از دستیابی این کشور به تسلیحات هسته ‌ای دریغ نمی‌کنیم.

آژانس اتمی: غنی ‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را آغاز کرده است
در این بین نیز آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی در گزارشی گفته ایران ۱۷.۶ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده تا سطح ۲۰ درصد تولید کرده است. نهاد دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل میزان ذخائر آب سنگین ایران اختلاف اندکی با محدوده مجاز در برجام دارد و به ۱۳۱.۴ متریک تن رسیده است.آژانس همچنین گفته میزان کل ذخائر اورانیوم غنی‌شده ایران ۲۹۶۷.۸ کیلوگرم است که ۵۲۴.۹ کیلوگرم نسبت به سه ماه گذشته افزایش یافته است.در این گزارش همچنین تصریح شده ایران اقدام به تولید ۱۷.۶ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده ۲۰ درصدی کرده است.

اتحادیه اروپا: باید قدم به قدم پیش رویم
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این ارتباط اظهار نظر کرد و گفت: جمهوری اسلامی مدت‌ها به توافق هسته‌ای ایران پایبند بوده است.جوزپ بورل اظهار کرد: توافق هسته‌ای محصول کار دیپلماتیکی است که ما به آن افتخار می‌کنیم و ایران مدت‌ها به آن پایبند بود. وی در ادامه تاکید کرد که طرفین برجام باید توافق هسته‌ای را به مسیر خود بازگردانند و زمینه اعتماد را ایجاد کنند.بورل در این خصوص تصریح کرد: بازگرداندن برجام به مسیر خود دشوار است اما ما باید قدم به قدم پیش رویم. فرصتی وجود دارد. ایران باید به پایبندی کامل بازگردد اما این اقداما باید با رهایی از تحریم‌ها همراه باشد. اعتماد باید بار دیگر ایجاد شود.وی همچنین با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین مسائل روز برجام‌ است، اعلام کرد که اروپا در تلاش است تا امکان بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای را فراهم کند.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.