روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
جهان خبر :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 205877
1399/12/06

جهان خبر

بایدن، روسیه را تحریم می‌کند
منابع آگاه از آمادگی دولت جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا برای همگامی با اروپا با هدف اعمال تحریم علیه روسیه به اتهام مسمومیت و در نهایت زندانی کردن «آلکسی ناوالنی» وبلاگ نویس منتقد روس، خبر می‌دهند.
این اقدام به عنوان وجه تمایز بایدن از دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا تلقی خواهد شد که بسته تحریمی را برای روسیه تدارک دیده بود ولی هرگز آن را اجرایی نکرد.
از سوی دیگر، این نخستین اقدامی است که بایدن با ادعای دفاع از حقوق بشر، علیه روسیه اتخاذ می‌کند.
بسته تحریمی که دولت ترامپ پیش‌تر علیه روسیه تدارک دیده بود شامل تحریم‌های قانون ماگنیتسکی علیه افراد دخیل در بازداشت ناوالنی، تحریم‌های درج شده در قانون مبارزه با تسلیحات شیمیایی و بیولوژیکی مورخ سال ۱۹۹۱ و تحریم‌های مندرج در فرمان اجرایی ۱۳۳۸۲ است که به مسدود کردن دارایی افراد متهم به اشاعه تسلیحات کشتار جمعی منجر می‌شود حال آنکه در نهایت، تحریم‌ها شامل محدودیت یا لغو روادید دیپلماتیک نیز خواهد شد.

امضای توافق نامه نظامی میان ارتش رژیم صهیونیستی و آلمان
وزارت جنگ رژیم صهیونیستی توافقی را با وزارت دفاع آلمان درباره مجهز کردن تانک‌های «لئوپارد۲» آلمان به سامانه دفاعی امضا کرد.
وزارت جنگ رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای اعلام کرد: توافقی که اداره ارتقای سلاح و زیرساخت تکنولوژی و سامانه‌های پیشرفته رافائل نظارت بر آن را برعهده دارد در حضور امیر ایشل، مدیرکل وزارت جنگ اسرائیل و یکی از مسئولان ارشد وزارت جنگ آلمان امضا شد.
این معامله شامل تانک‌ها، موشک‌های هدایت شونده، تجهیزات یدکی و تجهیزات فنی است. به موجب این توافقنامه وزارت جنگ اسرائیل طی سال‌های آتی وزارت دفاع آلمان را به این سامانه‌ها مجهز خواهد کرد.
بنی گانتس، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای اعلام کرد: سامانه موسوم به «پوشش باد» وسیله‌ای برای نجات جان افراد و نتیجه تولید منحصربفرد صنعت اسرائیل است. بار دیگر شاهد تقدیر و احترام هیأت ‌های امنیتی در سرتاسر جهان به ابتکار و تکنولوژی در اسرائیل هستیم.

اولین اقدام عراق علیه حزب بعث پس از اظهارات دختر صدام
پارلمان عراق چند روز پس از اظهارات دختر صدام تصمیم گرفت کلیه استثناهای اعطا شده به اعضای حزب منحل شده بعث در خصوص کار در دولت را لغو و حقوق بازنشسته‌های امنیتی در دولت صدام را متوقف کند.
دفتر اطلاع رسانی «حسین الکعبی» معاون اول رئیس پارلمان عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد، وی با رئیس و اعضای نهاد نابودی حزب بعث، کمیساریای انتخابات، اعضای کمیسیون‌های شهدا و زندانیان، کمیسیون حقوقی، حقوق بشر و عشایر در پارلمان نشستی برگزار کرد.
براساس این بیانیه، در این نشست مقرر شد تمامی استثناهای اعطا شده به اعضای حزب بعث یا کسانی که در وزارت‌خانه‌ها و نهادهای رسمی، اتحادیه‌ها و سندیکاها از این حزب تعریف و تمجید می‌کنند، لغو شود.
این اقدام چند روز پس از اظهارات رغد دختر صدام صورت می‌گیرد. رغد در مصاحبه با شبکه العربیه ادعا کرده بود، «عراقی‌ها همچنان خواستار حزب بعث و حامی صدام هستند. آنها خواستار آن دوران با همه قهرمانانش هستند!».

اقدام «تحریک ‌آمیز» جنگنده‌های یونانی علیه کشتی تحقیقاتی ترکیه
خبرگزاری آناتولی اعلام کرد، چهار فروند جنگنده اف-۱۶ متعلق به نیروی هوایی یونان علیه کشتی «چشمه TCG» که در حال تحقیقات علمی و فنی در آب‌های بین‌المللی شمال اژه بود، اقدامات تحریک‌آمیز انجام دادند.
این جنگنده‌ ها به کشتی تحقیقاتی ترکیه نزدیک شدند و یکی از آن ها با پرتاب کارتریج چف در فاصله ۲ مایلی اقدام به تجاوز کرد.
منابع وزارت دفاع ترکیه نیز اعلام کردند که پاسخ اقدام تحریک ‌آمیز جنگنده‌ های یونان از ارتفاع ۱۰۰۰ متری علیه کشتی تحقیقاتی ترکیه در آب‌های بین‌المللی اژه داده شده است.
«خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه: اقدامات تحریک ‌آمیز جنگنده‌ های یونان کاری است که مکررا انجام می ‌دهند و ما در چارچوب قانون پاسخ لازم را دادیم.

ادامه اعتراضات ضد دولتی در ارمنستان
مخالفت و خشم ناشی از نارضایتی مردم ارمنستان در زمینه موافقت دولت با آتش بس در قره باغ هنوز فرو ننشسته و در ادامه این اعتراضات حدود ۷۰ نفر در ایروان بازداشت شدند.
معترضان خواستار استعفای نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان بودند.
معترضان در مقابل مقر دولت در نزدیکی میدان اصلی ایروان تجمع کردند تا مانع از ورود پاشینیان به داخل این ساختمان شوند. این درحالی است که همه ورودی های این ساختمان توسط نیروهای اجرای قانون محاصره شده بود.
اعتراض های ضد دولتی در ارمنستان از نوامبر ۲۰۲۰ ( آبان ) در جریان بوده است، زمانی که پاشینیان با آتش بسی موافقت کرد که بسیاری از مردم ارمنستان آن را شکستی در درگیری ناگورنو قره باغ تلقی می کنند.

قبض ‌های سنگین آب و برق برای مردم بی‌ برق تگزاس!
مردم ایالت تگزاس پس از روز‌ها قطعی برق و آب در بحبوحه سرمای شدید، قبوض سنگینی برای آب و برق دریافت کردند.
میلیون‌ها نفر از اهالی ایالت تگزاس که روزهاست در سرمای بی سابقه همچنان با قطعی برق دست و پنجه نرم می‌کنند، از دریافت قبض آب و برق خود شوکه و خشمگین هستند.
مردم ایالت تگزاس که توده هوای سرد از اوایل هفته گذشته زندگی آن‌ها را فلج کرده و با قطعی گسترده آب و برق مرگ بیش از 70 تن را در ایالت خود شاهد بودند، حال قبض‌های آب وبرقی را دریافت کرده که مبلغ برخی از آن‌ها تا 16 هزار دلار هم می‌رسد.
در حالیکه تگزاس از گرم‌ترین نقاط آمریکا محسوب می‌شود، کولاک و سرمای این روز‌ها در این ایالت بی سابقه بوده است. بنا به اعلام مقامات ایالتی، شرایط نامساعد جوی در ایالت تگزاس نزدیک به 125 میلیارد دلار خسارت به بار آورده است.
جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در تگزاس وضعیت فاجعه بار اعلام کرد.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.