روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
سال 1400: با تحریم یا بی تحریم :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 206602
1399/12/16

سال 1400: با تحریم یا بی تحریم

تأکید همه مقام های سیاسی ایران از مقام رهبری گرفته تا وزیر امور خارجه و نیز روسای احزاب و گروه های سیاسی نامدار و با شناسنامه و گمنام و بدون شناسنامه بر خنثی سازی یا برطرف کردن تحریم ها نشان می دهد این مقوله برای ایران یک مسئله سرنوشت ساز است.بر اساس گفته مقام های ارشد دولت در دوسال گذشته ایران به دلیل تحریم صادرات نفت ایران 100 میلیارد دلار درآمد ارزی احتمالی را ازدست داده است.
در صورتی که این رقم را در هر دلار 25 هزار تومان کنیم به عدد بزرگ دو میلیون و 500 هزار میلیارد تومان می رسیم که دو برابر بودجه عمومی سال 1400 است. در صورتی که رقم درآمدهای ارزی صادرات نفت محقق می شد ایران با گرفتاری های کمتری از نظر اداره اقتصاد کشور روبه رو
می شد.
اما در این روزهای پایانی سال 1399 دولت و مجلس بر سر ارقام درآمدی بودجه مجادله وگرفتاری سختی دارند وهرکدام دیکری را متهم به خیالبافی می کندنشان از روزهای پر تلاطم دارد. دراین وضعیت که دخل وخرج کشور از تعادل خارج شده و کسی نمی داند در سال 1400 دولت از کجا و چگونه می خواهد با تکیه بر درآمدهای ناپایدار پیش بینی شده در لایحه بودجه و مصوبه های مجلس کشوررا اداره کند و شهروندان نیز نگران شتاب گرفتن نرخ تورم اند، داستان ادامه تحریم یا نبودن آن برای مردم و مدیران سرنوشت سازترین مسئله به حساب می آید.
به این معنی که در صورت پابر جا ماندن تحریم ها ایران از دستیابی به منابع ارزی و نیز از انتقال منابعی که با زحمت می فروشد همچنان دور می ماند و خشکسالی مالی در اقتصاد ادامه دارد و دولت برای تأمین نقدینگی اقدام های خطرناک را در دستور کار قرار خواهد داد که به سقوط پایه های اقتصاد کلان و مردم منجر می شود.
آیا می توان امیدوار بود سال 1400 را بدون تحریم های تشدید شده سپری کنیم و این احتمال چقدر است؟ واقعیت این است که چشم اندازی روشن در این باره دست کم در 15 اسفند 1399 دیده نمی شود.نظام سیاسی ایران و نظام سیاسی آمریکا انگار که هرگز نمی توان نقطه مشترکی برای حرکت به سوی برداشتن خصومت 42 ساله پیدا کرد همچنان در نفی و نقد دیگری اصرار دارند و هر نظام سیاسی با استفاده از ابزارها و امکانات و توانایی های مادی و سخت خود و نیز توانایی‌های نرم خود می خواهد دیگری را به شکست کامل بکشاند.
در این وضعیت است که مقام های گوناگون و تازه به قدرت رسیده آمریکایی با ارسال پیام‌های پر شمار و متناقض اقدام به سرگیجه در نظام تصمیم گیری ایران کرده و می کنند و برآیند این پیام ها این است که خبری از حذف تحریم ها در کوتاه مدت نیست.
از سوی دیگر نظام سیاسی ایران نیز ضمن این که نشان می دهد حذف تحریم ها یا خنثی کردن پیامدهای تحریم برایش اهمیت فوق العاده ای دارد اما حاضر نیست از اصول تعریف شده خود ذره ای عقب نشینی کند و باور دارد برخی از اقدام های ایران در بخش های غیر اقتصادی آمریکا را وادار خواهد کرد از ادامه تحریم ها منصرف شود.در صورتی که دیدگاه طرف های اصلی مجادله ایران و غرب یعنی ایران و آمریکا بر همین پایه‌های بنا شده در گذشته پابرجا باشد و تحریم ها ادامه یابد باید اعتراف کرد ایرانیان باید برای سخت ترین روزها آماده باشند.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.