روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
گرامیداشت مقام خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندسی برای اولین بار در سومین حرم اهل بیت (ع) :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 206670
1399/12/17

گرامیداشت مقام خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندسی برای اولین بار در سومین حرم اهل بیت (ع)

چندی پیش آئین اختتامیه فراخوان طراحی المان شهری و حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) در آستان مقدس احمدی و محمدی (ع) برگزار شد. از آیت ا... دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز که تولیت آستان احمدی و محمدی (ع) را نیز به عهده دارد تا رئیس و اعضای هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس در آئینی که به مناسبت سالروز بزرگداشت استاد خواجه نصیرالدین طوسی و روز ملی مهندسی برپا شد، گرد هم آمدند. در این روز، آئین اختتامیه فراخوان طراحی المان شهری و حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) نیز برگزار شد و مدیر کل دفتر فنی، حمل و نقل و ترافیک استانداری فارس، قائم مقام شهردار شیراز، معاونت شهرسازی و معماری شهرداری شیراز، معاون توسعه و عمران آستان مقدس حضرت شاهچراغ (ع) و برخی مسئولان استانی و شهری هم حضور داشتند.نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز در این مراسم از سازمان نظام مهندسی ساختمان به عنوان مجموعه ای ارزشمند در راستای پیشرفت و حرکتی رو به جلو در استان فارس و کشور یاد کرد. آیت ا... دژکام با برشمردن سوابق و تحقیقات دانشمندان برجسته در زمینه علوم مهندسی به تأکیدات کلام پروردگار در زمینه شهرسازی و لزوم توجه به فضاهای شهری اشاره کرد و مهم ترین دغدغه و انتظار تاریخ بشر را نسبت به شهر در زمینه مهندسی، ایجاد امنیت و ایمنی برای مردم دانست. دبیر جشنواره و رئیس اداره مطالعات شهری و طراحی شهرداری شیراز نیز در این آئین، بیش از هر چیز یادآوری کرد که با اعلام این فراخوان، طراحان و معماران زیادی در سطح کشور از آن استقبال کردند و در عین حال، دبیرخانه مسابقات نیز به صورت حرفه ای، تبلیغات خود را در کشور با همکاری مطلوب سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس و کشور و سایر دستگاه های اجرایی مرتبط انجام داد.
مهندس علیرضا صحراییان، معاون توسعه و عمران آستان مقدس حضرت احمدبن موسی شاهچراغ(ع) هم در این آئین با استناد به سخنان مقام معظم رهبری، تأکید کرد که کلانشهر شيراز بعد از مشهد و قم، سومين حرم اهل ‌بيت (ع) است و اين برجستگي و محوريت، بايد در «تبليغات عمومي و رسانه ‌اي» و همچنین هنگام تخصيص اعتباراتِ گوناگون، مورد توجه قرار گيرد تا دل هاي مشتاقان در داخل و خارج از کشور، بيشتر متوجه قداست و اهميت اين بارگاه مهم شود. صحراییان با اشاره به ظرفیت گسترده سازمان نظام مهندسی، بر لزوم توجه به مقوله گردشگری مذهبی و احیای معماری اسلامی- ایرانی، تأکید کرد و در ادامه برخی اقدامات و فعالیت های معاونت توسعه و عمران آستان مقدس احمدی و محمدی (ع) را یادآور شد. این مسئول از مجموعه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس و شهرداری شیراز که در برگزاری باشکوه این مسابقه، همکاری و مشارکت داشتند قدردانی کرد.
سید مرتضی سیف زاده، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس نیز با اشاره به این که ۳۵ هزار مهندس در استان فارس به ارائه خدمات مهندسی، مشغول هستند، ضرورت به کارگیری قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان را متذکر شد. وی گفت: مجموعه مباحث مقررات ملی ساختمان، ضامن امنیت، ایمنی، بهداشت، صرفه اقتصادی و آرامش بهره برداران نهایی ساختمان است که باید با تعامل مؤثر با دستگاه های اجرایی به این اصل توجه شود. سیف زاده به این نکته نیز اشاره کرد که سازمان نظام مهندسی ساختمان در شیراز و 26 دفتر نمایندگی در سطح استان فارس، خدمات مهندسی را توسط اعضای سازمان در زمینه های طراحی، نظارت و اجرا ارائه می دهند تا امنیت، سلامتی و بهداشت را برای بهره برداران نهایی ساختمان به ارمغان آورند. این مسئول، گریزی به زلزله اخیر سی سخت و ساختمان هایی که در این حادثه آسیب دید زد و اذعان کرد که این مسئله، هشداری بود تا تمام افراد جامعه نسبت به ایمنی ساختمان های خود هوشیار و حساس باشند. در این مراسم، هفت اثر برگزیده در طراحی المان شهری و حرم مطهر شاهچراغ (ع) به عنوان شایسته تقدیر، انتخاب شد و صاحبان اثر نیز مورد تجلیل قرار گرفتند.
«ستاره»، بانوی کرمانی رتبه سوم، علیرضا قطب زاده از شیراز، رتبه دوم و حمیدرضا مشتاقیان از اصفهان، رتبه اول را در بخش برتر کسب کردند.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.