روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
صف‌های طولانی برای د‌‌‌‌اروهای کمیاب و نایاب د‌‌‌‌ر شیراز :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 206671
1399/12/17

صف‌های طولانی برای د‌‌‌‌اروهای کمیاب و نایاب د‌‌‌‌ر شیراز

سهیلا رفیعی نژاد‌‌‌‌- خبرنگار «خبرجنوب»/ تعد‌‌‌‌اد‌‌‌‌ افراد‌‌‌‌ی که تجمع کرد‌‌‌‌ه اند‌‌‌‌، بالای 40 نفر است. منتظر و سرگرد‌‌‌‌ان اند‌‌‌‌. ساعت حوالی 4 بعد‌‌‌‌ازظهر است، د‌‌‌‌اروخانه هنوز باز نشد‌‌‌‌ه اما مراجعان زود‌‌‌‌تر از پرسنل صف بسته اند‌‌‌‌. وقتی جلوتر می روم و از خانم میانسالی د‌‌‌‌ارویی که می خواهد‌‌‌‌ را می پرسم، می گوید‌‌‌‌: اینجا هر کسی به د‌‌‌‌نبال د‌‌‌‌ارویی است، ما برای د‌‌‌‌اروی «ام اس» آمد‌‌‌‌ه ایم.
آقایی که به نظر 60 ساله می رسد و از گفتن نامش امتناع می کند، هم در گفت و گو با خبرنگار «خبرجنوب» می افزاید: برای داروی قلب آمده ام و نمی دانم کی می خواهد این وضع کمبود دارو درست شود. یکی دیگر از بیماران که قبلاً پیوند کلیه داشته هم وقتی حرف های ما را می شنود و می‌گوید: این شرایط استرس‌زا است و از آن جا که در شرکت خصوصی کار می‌کنم، باید مرخصی ساعتی بگیرم و خودم را به این صف برسانم. چند قدمی این داروخانه که حوالی میدان دانشجو است، دری باز می شود و یکی بیرون می آید و توضیحاتی به مردم می‌دهد که فعلاً باید منتظر بمانید. این شلوغی بیشتر حوالی چند داروخانه که داروهای خاص، کمیاب و نایاب دارند، مشاهده می‌شود. رنج بیماری یک طرف و سختی تأمین دارو از سوی دیگر برخی را بدجوری به زحمت انداخته است. خانواده های بسیاری از این بیماران کمتر از فرد بیمار درگیر نیستند و در همین باره یک خانم که داروی خاص مصرف می کند، عنوان می کند: وقتی می گویند دارو رسیده همسرم هر طور شده باید خود را به داروخانه مربوطه برساند و اگر دیر برسد، چند روز دیگر باید منتظر بمانیم و باز هم اگر دیر برسی دارو، بی دارو.رئیس انجمن داروسازان فارس در این باره به خبرنگار «خبرجنوب» می گوید: بیشترین مشکل ما با داروهای با برندهای خارجی است و همین داروها ایرانی‌اش است اما اکثر بیماران به دنبال قلم خارجی هستند و با کمبود برخی برندها مواجه هستیم.دکتر غلامرضا دهقان زاده می افزاید: به طور کلی برخی داروهای وارداتی با مسئله رو به رو نیست و در عین حال برای اقلام از جمله داروی بیماران پیوندی و با کمبود مواجه ایم که البته برای رفع این مشکلات مجوزهایی صادر شده و امیدواریم اوایل سال 1400 اوضاع بهتر شود.رئیس انجمن داروسازان استان درباره کمبود انسولین هم گفت: انسولین هم در حال توزیع است اما تحت کنترل این قضیه صورت می گیرد و هنوز امکانش نیست که اندازه نسخه ها انسولین بدهیم. دهقان زاده افزود: برخی دنبال قاچاق این داروها هستند و به خصوص انسولین، تا با قیمت چند برابر به مردم بفروشند و یکی از دلایل توزیع محدود علاوه بر کمبود هم این قضیه است.وی گفت: از مردم خواستاریم به اندازه نیازشان دارو تهیه کنند، تا همه بیماران که اقلام مورد نظرشان کمیاب است بتوانند به اندازه یک ماه دارو بخرند.
دهقان زاده عنوان کرد: برخی با انباشت دارو برای چند ماه باعث بروز مشکلات بیشتری از آن چیزی که وجود دارد می شوند.
سیستم های دارویی از جمله دانشگاه علوم پزشکی هدفشان کاهش مشکلات بیماران است و با توجه به اهمیت تأمین داروها پیگیری ها و رایزنی های لازم انجام می شود.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.