روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
دعوای تمام‌نشدنی برگ سبز و سند رسمی :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 209342
1400/01/16

دعوای تمام‌نشدنی برگ سبز و سند رسمی

برخلاف تصریح دیوان عدالت اداری درباره عدم دلالت رأی دیوان بر کفایت برگ سبز برای مالکیت خودرو، پلیس هنوز اصرار دارد که از رأی مذکور کفایت برگ سبز برای مالکیت خودرو را برداشت کند و با استناد به آن برگ سبز خودرو را سند رسمی بداند.
سردار سید کمال هادیانفر رئیس پلیس راهور ناجا دیروز دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه درباره شماره گذاری و سند خودرو اظهار کرد: هم در قانون تصریح شده و هم رای دیوان مشخص کرده است که سند پلیس سند کاملا رسمی است و هیچ مرجعی بالاتر از پلیس نیست که سند رسمی صادر کند؛ طبق قانون خریدار و فروشنده مکلف هستند برای نقل و انتقال به پلیس مراجعه کنند.
اشاره رئیس پلیس راهور ناجا به رأی دیوان عدالت اداری است که چندی پیش خبرساز شد و براساس آن برخی رسانه‌ها مدعی شدند که براساس آن برگ سبز خودرو برای مالکیت خودرو کافی است.
این در حالی است که در همان ایام غلامرضا مولابیگی معاون نظارت دیوان عدالت اداری در خصوص رأی دیوان عدالت اداری در خصوص ثبت نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی تصریح کرد: رأی اخیر دیوان هیچ دلالتی بر این موضوع که برگ سبز برای اثبات مالکیت خودرو کافی است، ندارد؛ چون خواسته رأی ابطال یک بخشنامه بوده است که وکالت‌هایی که در فروش خودرو داده می شود را محدود کرده بود.
با این حال به نظر می‌رسد پلیس هنوز اصرار دارد که از رأی مذکور کفایت برگ سبز برای مالکیت خودرو را برداشت کند و با استناد به آن برگ سبز خودرو را سند رسمی بداند. موضوعی که سبب سردرگمی خریداران و فروشندگان خودرو شده است.
ورود پلاک‌های غیربومی به ۲۲۷ شهر ممنوع
بنا بر اخبار دیگری، رئیس پلیس راهور ناجا گفت: ورود خودروهای غیربومی به ۲۲۷ شهر قرمز و نارنجی ممنوع شد.
سردار هادیانفر اضافه کرد: همه شهرها مشمول محدودیت تردد شبانه از ساعت ۲۲ تا ۳ بامداد شده و ۲۰۰ هزار جریمه خواهند شد.

سیاست های تشویقی در کاهش جرایم و نمرات منفی رانندگان
وی ادامه داد: پیشنهاد دادیم گواهی نامه ها سه رنگ و سه گرید داشته باشند و هرچه راننده امتیاز کسب می کند نسبت به کاهش جریمه به صورت سیستمی اقدام شود.
رئیس پلیس راهور اضافه کرد: گواهی نامه ها از رنگ سفید به نقره ای و از نقره ای به طلایی تبدیل می شود و امیدواریم این پیشنهاد تصویب و اجرایی شود.
هادیانفر در مورد حذف نمرات منفی و خطاب به رانندگانی که گواهی نامه آن ها در آستانه ضبط و ابطال است، گفت: یک هزار و ۴۷۹ نفر در آستانه ابطال گواهی نامه هستند و باید بدانند بیمه نامه برای آن ها صادر نمی شود و چنانچه تصادفی اتفاق بیفتد حتی اگر این فرد نقشی در تصادفات نداشته باشد براساس قانون مقصر تلقی می شود این در حالی است که ۷۰ هزار نفر مشمول ۳۰ نمره منفی و سه ماه و۶ هزار نفر مشمول ۶ ماه محرومیت در رانندگی هستند که باید با خوب رانندگی کردن شرایطی بوجود آورند که گواهی نامه آنها حذف نشود.رییس پلیس راهور ناجا گفت: در سال ۹۹، ۱۰۹ میلیون اعمال قانون با مبلغ ۵ هزار و ۸۰۰ میلبارد تومان انجام شد که ۴ هزار و ۴۸۰ میلیارد تومان آن وصول شده البته این مبالغ شامل جریمه‌های کرونایی و تخلفات رانندگی است.

کدام مقامات مجاز به عبور از خط ویژه هستند؟
رئیس پلیس راهور ناجا گفت: تمام نمایندگان مجلس مجوز تردد از خط ویژه را ندارند.سردار سید کمال هادیانفر درباره ساز و کار صدور مجوز تردد در خطوط ویژه اظهار کرد: اختصاص مجوز تردد در خطوط ویژه با شورای امنیت کشور بوده و در آنجا فهرستی از سمت ها و مسئولیت ها و رده بندی آنها وجود دارد که بر این اساس مسئولیت هایی که مجاز به تردد از خطوط ویژه هستند مشخص شده و پلیس راهور نیز به عنوان مرجع صدور بر اساس این لیست مجوزها را صادر می کند.او در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا تمام نمایندگان مجلس می توانند از خط ویژه تردد کنند، بیان کرد: نمایندگان مجلس جزو این لیست نبوده وتنها رئیس و نایب رئیس و آنچه که در خاطرم هست روسای چند کمیسیون مجوز تردد را دارند و مجوز عبور از خط ویژه برای تمام نمایندگان وجود ندارد. وزرا و قائم مقام وزرا و معاونان برخی از وزرا با تایید شورای امنیت کشور نیز از جمله افرادی هستند که مجوز تردد برایشان صادر می شود.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.