روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
حاشيه نشيني بيخ گوش شيراز :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 8020
1396/02/30

حاشيه نشيني بيخ گوش شيراز

«خبرجنوب»- فاطمه محسني: شیراز با توجه به قدمت و وسعتی که دارد ناگزیر حاشیه‌های شهری بسیاری هم در اطراف خود تحمل مي كند، يكي از آن ها شهرکی است با قدمت 40 ساله که نه خود مردم و نه مسئولین نمی دانند جایگاه این شهرک کجاست جزئی از شهر است یا دهیاری و یا حتی حومه و حاشیه شهر، آنچه این فرایند را پیچیده تر می کند، این است که بسیاری از ساکنان این خانه‌ها نه اجاره نشین بلکه صاحب خانه هستند و بیش از اینکه در اندیشه زندگی در خانه‌ای نوساز باشند، فکرشان درگیر محیطی امن است. شهرکی که با وجود خانه های نوساز و ماشین های متعدد در جلوی درب خانه ها اما جاده خاکی و مانند روستا دارد، حضور سگ های ولگرد همچنین بوی زباله این شهرک را به روستایی عقب مانده با خانه های لوکس تبدیل کرده است. شهرکی با 40 سال قدمت هنوز بافت روستاهای دور افتاده را دارد بزرگترین مشکلشان پیش پا افتاده ترین مسئله شهری است و جمع آوری زباله‌ها به معضل بزرگی در این شهرک مبدل شده است. افزون بر این هیچ سهمی از خدمات شهری ندارد و به گفته برخی از ساکنین چندین و چند سال است که به تمام اداره ها سر زده اند اما نتیجه ای نداشته است.

تمامی نشانه های یک شهرک را داریم اما امکانات نداریم
شهریار امینی 20 سال است در شهرک خوشرو زندگی می کند او می گوید: این شهرک در محدوده منطقه 4 شهرداری شیراز قرار گرفته که بیش از 40 سال قدمت دارد و منازل آن دارای سند ثبتی و کنتور آب و برق و گاز وهمچنین تلفن و کد پستی است. خانه ما از سال 85 سند سیم سرب و پلمپ دارد و در حالي که ما همه مشخصات یک شهرک را داریم اما از نظر برخی هنوز شهرک محسوب نمی شویم و هیچ گونه رسیدگی به مشکلات ما نمی شود حتی 30 درصد از جاده این قسمت آسفالت شده و چراغ‌های لاکپشتی و روشنایی نسبی در خیابان اصلی شهرک داریم. مسئولین هیچ گونه رفاهی جهت حال مردم این شهرک به وجود نیاورده اند، گمان می‌رودکه شهرداری از این قسمت شهر هیچ اطلاعی ندارد. امینی اضافه می کند: با توجه به این که می‌بایست ورودی شهر از منظره زیبا و تمیزی برخوردارباشد متاسفانه درشهرک خوشرو با توجه به بی توجهی مسئولین نسبت به جمع آوری زباله های شهرک و زباله ها یي که از اطراف به این جا آورده می شود بسيار نازيباست. امینی در ادامه می‌گوید: سال های متوالی افراد ساکن شهرك نامه نگاري‌هايي به شهرداري در رابطه با زباله‌هايی كه کنار ورودی شهر رها می‌شود و برای وجه ظاهری شهر بسیار نا هنجار است،داشته‌اند. این در حالی است که به محدوده شهرداری منطقه 9 که طرف مقابل شهرک قرار دارد بسیار رسیدگی می شود و ما به عینه شاهد رسیدگی در آن سمت خیابان هستیم. درمورد سازمان حمل و نقل باید بیان کنم که با وجود پرونده ما در سازمان اتوبوسرانی هیچ وسیله نقلیه ای حتی یک ون برای رفت و آمد در اختیار نداريم. زن و فرزندان ما باید تا سر جاده اصلی پیاده بروند که از منطقه مسکونی راه طولانی است، حتی در سرما و شب و روز هیچ وسیله نقلیه ای نیست که در اختیار مردم باشد .
او در ادامه بیان می کند: تمام این مسائل در حالی است که ما همانند تمام شهروندان هزینه های شهرداری و عوارض دارائی و مالیات ها را پرداخت می کنیم اما هیچ امکاناتی به ما که شهروندان قانونی هستیم ارائه نشده است. این بی تفاوتی باعث بد بینی مردم شهرک نسبت به مسئولین گردیده است.
مهناز انصاری که در شهرک خوشرو زندگی می کند از محل زندگی خود راضی است و می گوید: حدودا 9 سال است که در شهرک خوشرو زندگی می کنیم و سند سیم سرب داریم همچنین از امکانات اولیه آب و برق و گاز برخورداریم و اداره‌هایی از جمله آب و برق و گاز ما را به رسمیت شناخته اند و به ما کنتور داده اند . همچنین رسیدگی لازم از سمت این شرکت ها می شود.
انصاری در ادامه بیان می‌کند: تنها مشکل ما عدم رسیدگی از سوی شهرداری است که به دلیل تجمیع زباله‌ها در گودالی که در نزدیکی منزل ما است بوی تعفن و بدی تمام شهرک را فرا گرفته است، زندگی در کنار این زباله ها کار بسیار سختی است.
انصاری می افزاید: اینجا تمام ساکنین خود صاحب خانه هستندو معمولا ایرانی هستیم و شیرازی اما نمی دانم چرا ما را جزشهروندان این شهر حساب نمی کنند.

تکلیف ما را روشن کنند
فاطمه راسخی در این باره می گوید: در حال حاضر ما 10سال است که در این شهرک زندگی می کنیم سال های اولیه ورود ما هیچ گونه امکاناتی نبود و با دوندگی زیاد همسایه ها به شورای شهر و شهرداری، آب و گاز و همچنین برق و تلفن را به ما دادند و تقریبا ما هم مثل بقیه شهر از برخی امکانات بهره‌مند شدیم اما متاسفانه پس از این همه سال و با دوندگی های بسیار ما هنوز از بسیاری از امکانات اولیه محروم هستیم.
با بی توجهی مسئولان نسبت به تماس های مکرر ما با شهرداری ، دو برابر تعداد افراد سگ ولگرد در کوچه های این شهرک
است. این آمار بسیار بالایی نسبت به اطراف شهر می‌باشد. با توجه به این که ما هم مثل بقیه مردم برای زندگی کردن زمینی را در حد توانمان خریداری کرده ایم و با امید زندگی کردن به اینجا آمده‌ایم، اما ما را به رسمیت نمی‌شناسند و خدمات لازم را در اختیار ما قرار نمی‌دهند.راسخی ادامه می‌دهد: من از مسئولین درخواست دارم که اگر ما جز محدوده شهرداری هستیم به ما رسیدگی کنند و به ما خدمات دهند و از این وضعیت نا به سامان بیرون بیاورند و اگر هم نیستیم تکلیف ما را روشن کنند و بگویند که به چه نهادی مراجعه کنیم.
وی می افزاید: بزرگترین معضل ما در این جا تجمع زباله‌هاست که منجر به وفورپشه ها شده است و به مرور زمان باعث بیماری ما و فرزندانمان می شود. کثیف‌ترین و بدترین جای شهر اینجاست این وضعیت در حالی است که اینجا ورودی و آبروی شهرشیراز است و به ما حتی به اندازه یک روستای دور افتاده در فارس هم خدمات نمی دهند.

با ساختمان های نیمه ساخت چه کنیم ؟
رحمان دادبین پدر خانواده‌ای که هنوز خانه اش نیمه تمام است و درحال ساخت است با گلایه به وضع موجود می گوید: حدود ده سال است که در اینجا زندگی می کنم و تک تک آجر های این خانه را با مشقت بسیار روی هم گذاشته‌ام در حال حاضر به دنبال گرفتن سند سیم سرب هستم. ساختمان خانه من نیمه ساخته است و برای تعمیرات داخلی با مشکل روبرو هستم این در حالی است که نصف بیشتر خانه من ساخته شده و ما در این خانه زندگی می کنیم تنها اقدام شهر داری در این شهرک جلوگیری از ساخت و ساز است اما ما برای زمین خانه هایمان پول داده ایم حالا بدون ساختمان با زمین‌های نیمه ساخت چه کنیم.
دادبین در ادامه بیان می‌کند: این شهرک از لحاظ امکانات برق، آب،مخابرات وگازتامین است اما مشکل ما نبود امکانات شهری از جمله پلیس است، ما شاهد استعمال مواد مخدر آن هم به صورت علنی در کنار خانه‌هایمان و در شهرک هس تیم که نمی دانیم با این افراد چه کنیم .

با وجود مجوز راه و شهر‌سازی اجازه تعريض جاده را نداریم
منصور خوشرو که از قدیمی ترین مالکان است بیان می کند: ما حدود 35 سال است که در این شهرک زندگی می‌کنیم متاسفانه 30 سال است که تا حد امکان با هزینه شخصی به بهسازی این شهرک پرداخته‌ایم این در حالی است که 50 درصد از زمین های این منطقه زمین‌های موروثی خانواده ما است اما اجازه دخل و تصرف در این زمین ها را نداریم در حال حاضر کسی در این محدوده حق انشعاب جدید ندارد و ما و تمام این خانه های ساخته شده از گذشته انشعاب گرفته اند.خوشرو اضافه می‌کند: در این شهرک گودالی وجود دارد که به مکانی برای تجمع زباله‌ها تبدیل شده است. ما قصد داریم برای ازبین بردن این فضای نا‌مناسب گودال را پر کنیم آن هم با هزینه شخصی اما اجازه این کار را هم نداریم .متاسفانه ورودی این شهرک، جاده بسیار باریکی دارد که ما با گرفتن مجوز از راه و شهر سازی و با قبول هزینه‌های مربوطه به دنبال تعريض جاده هستیم. همچنین تمام اقدامات لازم را انجام داده ایم اما مسئولین اجازه این کار را نمی‌دهند. وي افزود: ما به تمام نهاد ها اعلام کرده ایم که با حفظ حریم رودخانه و با هزینه خودمان گودال را پر می کنیم.

تفریح وسط زباله ها
مرضیه زارع كه در شهرک خوشرو مستاجر است و حدودا یک سال است در اینجا خانه‌ای اجاره کرده، اظهار می کند: به هیچ وجه اطلاع از وضعیت نابسامان این شهرک نداشتم، پسر سه ساله ای دارم که نگران آسیب دیدن او در این محیط هستم .
ترس من از سگ‌هاي ولگرد است كه مبادا به فرزندم حمله كنند.علاوه بر سگ های ولگرد حضور ضایعات جمع‌کن‌ها که اکثرا افراد معتاد و یا اتباع خارجی‌اند، امنیت ما و خانواده‌ها یمان را به خطر می اندازد. هیچ فضای سبز وتفريحي برای کودکان ما وجود ندارد و برای تفریح کردن باید وسط این خاک‌ها و زباله‌ها بازی کنند.
فرزاد رئیس زاده شهردار منطقه 4 درمورد وضعیت شهرک خوشرو این گونه می‌گوید: شهرک خوشرو جزو حریم شهر است اما در حوزه اختیارات ما قرار ندارد. خود ما هم علاقمند هستیم که زودتر تکلیف این منطقه تعیین شود؛ این در حالی است که پس از مشخص شدن تکلیف این محدوده ما می توانیم فرآیند پایان کار را به ساختمان ها ارائه کنیم اما در شرایط کنونی ما هم هنوز تکلیف این محدوده را نمی دانیم. رئیس زاده در ادامه می‌گوید: مشاورین طرح که بر روی حریم شهر شیراز و طرح جامع در حال بررسی هستند باید مشخص کنند که امکان پیوند این محدوده به شهرداری منطقه4 است یا خیر با مشخص شدن این وضع
ما هم تکلیف خود را می دانیم و امکان خدمات رسانی به این محدوده تسهیل می گردد. در حال حاضرمردم ساکن این شهرک باید مشکلاتشان را با بخشداری در میان بگذارند. در خصوص بحث تعريض جاده ورودی شهرک خوشرو هم باید با مجوز راه و شهر سازی صورت بگیرد.همچنين فرهاد امیدوار معاون عمرانی فرمانداری شهر شیراز
در مورد وضع شهرک خوشرو می گوید:
شهرک خوشرو خارج از محدوده است و در مجاورت محدوده منطقه 4 قرار گرفته است ؛ در این محدوده هیچ کدام از خانه ها مجوز ساخت ندارند اما باید به این مسئله اشاره کنم که در برهه زمانی خاص مردم این شهرک امکاناتی از جمله آب،برق،گاز و... را دریافت کردند.
امیدواری می‌گوید: بایستی اداراتی نظیر امور اراضی با تشکیل پرونده و اخذ رای از دادگستری در زمینه تغییر کاربری اراضی و شهرداری از طریق کمیسیون ماده 100 در زمینه احداث بناها تصمیم گیری نمایند، و در نهایت با ورود این اراضی به محدوده طرح جامع و تفضیلی شهر این مشکل قابل حل خواهد بود.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.