روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
مسئولان فارس برای بهبود آمار جمیعتی دست به دامان یکدیگر شدند :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 191029
1399/06/25

مسئولان فارس برای بهبود آمار جمیعتی دست به دامان یکدیگر شدند

جلال الدین عرفانی- خبرنگار خبرجنوب/ باید از ظرفیت دانشگاه، حوزه علمیه و سازمان‌های مردم نهاد در ساماندهی حوزه جمعیت استان بهره گیری کنیم.
معاون سیاسی وامنیتی استانداری فارس در جلسه شورای هماهنگی و راهبردی جمعیت استان فارس با بیان این مطلب گفت: در شورای راهبردی جمعیت ما یک سیاست ‌های ابلاغی کلی داریم که این کار مارا راحت کرده و فلسفه تشکیل این شورا برنامه ریزی راهبردی در حوزه جمعیت است.
سید احمد احمدی زاده افزود: این که بخواهیم تمامی مشکلات مربوط به ازدواج، فوت و فرزند آوری را به مسائل مالی ربط بدهیم درست نیست چرا که همه چیز به اوضاع مالی ارتباط ندارد و ما افرادی را در اطراف خود می‌شناسیم که به رغم موقعیت مالی خوب دیر ازدواج کرده و فرزند آنها هم دیر به دنیا می آیند. وی خواستار عمل کردن دستگاه‌ ها به وظایف شان در این حوزه شد و اظهار داشت: نکته دیگر آن است که ما ٣۶‌ شهرستان در استان داریم که هر کدام دارای فرهنگ و رویکرد خاصی است و نمی ‌شود یک نسخه خاص برای حوزه اجتماعی همه آنها نوشت که جا دارد دانشگاه و حوزه علمیه در کنار هم در این زمینه برنامه ریزی داشته‌ باشند. احمدی زاده ادامه داد: در همین راستا باید از دستگاه‌ های فرهنگی نیز مطالبه گری شود که در قبال اعتباراتی که گرفتند چه اقدامی در راستای افزایش ازدواج و فرزند آوری انجام داده اند. وی با اشاره به برخی از آسیب‌ های اجتماعی دیگر در جامعه از جمله خودکشی نیز گفت: در بعضی از آمارهای آسیب های اجتماعی باید مشخص کنیم چه کرده‌ ایم که به اینجا رسیدیم.
معاون استاندار فارس با اشاره به خستگی حوزه بهداشت و درمان و آمادگی سازمان‌ های مردم نهاد برای کمک به این حوزه خواستار آموزش نیروهای داوطلب سازمان‌ های مردم نهاد توسط دانشگاه علوم پزشکی برای استفاده از این نیروها شد و گفت: توزیع کارت هوشمند ٩٣ درصد از جمعیت ۵ میلیون نفری فارس کار بزرگی است که انجام شده ودارای جایگاه خوبی از این نظر هستیم وامیدواریم این جلسه خروجی خوبی داشته باشد.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس نیز به عنوان دیگر سخنران این جلسه با اشاره به فعالیت ١٠ دستگاه اجرایی در زیر مجموعه این نهاد گفت: مشکلی که امروز در جامعه ما وجود دارد آن است که نگاه ما حتی به یک موضوع فرهنگی نیز اقتصادی است و می ‌خواهیم یک مسئله فرهنگی را با اقتصاد حل کنیم.
سهراب مختاری افزود:این در حالی است که امروز اگر از نظر شاخص بیکاری و بهبود کسب و کار ٣ رده داشته باشیم؛ استان فارس از نظر بهبود کسب و کار در رده اول است. در زمینه نرخ بیکاری هم در رتبه بسیارخوبی در کشور هستیم اما این ها به چشم نمی آید، گرچه اگر با سطح بین المللی بخواهید این را مقایسه کنید وضعیت مناسبی نداریم. مختاری گفت: یکی از نکاتی که جادارد در اینجا به آن توجه کرد این است که ایجاد اشتغال به عهده همه جامعه است.
وی گفت:این را می‌توان از شاخص فلاکت در استان که سال قبل در این زمینه رتبه ۶کشوری را داشتیم و امسال رتبه اول را کسب کردیم دریافت و این نشان می‌دهد وضعیت ما امسال کمتر خراب شده است. معاون بهداشتی ، رییس مرکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز و سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این جلسه گفت:در حالی که اوایل انقلاب میانگین تعداد خانوار ۵نفر بود امروز این رقم به ٣ نفر رسیده و آمار ازدواج نیز نسبت به آن زمان کاهش چشمگیری یافته است و شاهد ولادت های کمتری هستیم. عبدالرسول همتي ادامه داد: شاید یکی از مهم ترین دلایل کاهش طلاق در این مدت مداخلات است که در این زمینه صورت گرفته از جمله اجرای طرح بهار خوب که این نشان می‌دهد اگر ما در این زمینه برنامه ریزی داشته و کار کنیم شاهد کاهش این آمار خواهیم بود.
مدیر کل ثبت احوال فارس هم گفت: در ۵ ماهه اول سال ٢۵ هزار و ۴۶٢ ولادت در استان ثبت شد که از این تعداد سهم پسران ١٣هزار و ٢۵٠ نوزاد و سهم دختران ١٢هزار و٢۴٧ نوزاد بود که با این حساب در مقابل هر ١٠٨پسر شاهد تولد ١٠٠نوزاد دختر بودیم.
علیرضا انصاری افزود: این یعنی در این مدت در هر ماه ۵هزار و ٩٢ نوزاد، هر روز ١۶۴و هر ساعت ۶و٨دهم نوزاد در استان متولد شده است که البته این آمار نسبت به سال قبل که بیش از ٢٧هزار تولد ثبت شد ٧درصدی کاهش یافته است و از سال ٩۵شاهد سیر صعودی کاهش تولد بودیم. وی از اوز، گراش، لار وشیراز به عنوان شهرهایی یاد کرد که بیشترین ولادت در آنها ثبت شده است و گفت: همچنین میزان ولادت سالانه ما در سال قبل ١٣ و ٣ دهم درصد بود این در حالی است که میانگین کشوری این بخش ١۴ و ٨ دهم درصد است و از این نظر رتبه ٢١ کشور را داریم. انصاری تصریح کرد: برطبق آمار میانگین سن مادران در فارس 30 ویک دهم سال است این در حالی است که میانگین کشوری سن مادران بالای 29 سال است. وی ادامه داد:اما در خصوص محبوب ترین نام‌های نوزدان بیشترین نام در میان پسران امیرعلی، علی، محمد، حسین، آریا، امیر حسین، آراد، ابوالفضل، ماهانو سامیار و در میان دختران محبوب ترین نام‌ها فاطمه، زهرا ، رستا، آوا، مرسانا، حلما، آیلین، اینا، بهار و دلوین است که یکی از نامهای دختران که گویا برگرفته از یکی از سریالهای شبکه خانگی است در همین مدت کوتاه سرعت محبوبیت زیادی پیدا کرد است. انصاری گفت:در کنار تولدها در 5ماه نخست امسال١٠هزار و ٣۶٠نفر در استان فوت کردند و شاهد افزایش در فوتیها بودیم که البته بخشی از آن هم به دلیل شیوع کرونا است. وی اظهار داشت :همچنین در ۵ماه نخست امسال ١۵هزار و ۵٩٣هزار ازدواج در استان ثبت شد که شاهد کاهش٨دهم درصدی نسبت به سال قبل در همین مدت بودیم این یعنی در این مدت هر ماه ٣هزار و١١٩، هر روز ١٠١ و هر ساعت ۴ویک دهم ازدواج در استان انجام شده است واز نظر ازدواج رتبه ٢١کشور را داشتیم.
وی با اشاره به تاثیر اشتغال در ازدواج گفت:در این ارتباط میانگین سن ازدواج در مردان٢٩سال و زنان ٢۴سال است اما این افزایش سن ازدواج برخی آسیب‌ها و تهدیدها را به دنبال دارد که از جمله آنها می‌توان به احتمال سقط جنین، کاهش باروری وکاهش تعداد سال‌های فرزنداوری اشاره کرد.
مدیر کل ثبت احوال استان با اشاره به کاهش طلاق در ۵ماه نخست امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل گفت :در این رابطه در حالی که در 5ماه اول سال قبل۴هزار و ١٢۵طلاق در استان ثبت شده امسال در همین مدت٣هزار و ٩۴٩طلاق در استان ثبت شد که این به معنا کاهش ۴درصدی طلاق در سال جاری است. انصاری گفت:این آمار تامل برانگیز است چرا که هم در فرزند آوری و هم ازدواج ما شاهد کاهش بودیم و با توجه به این موضوع و برخی موارد دیگر از جمله مهاجرت داخلی و خارجی و نیز کاهش تعداد فرزندان برآیند ما این است که با توجه به سرعت رفتن جمعیت به سمت پیری باید امکانات لازم در شهر ها روستاها برای جمعیت سالمند در سال‌های آینده مهیا شود. وی تصریح کرد:با توجه به این موارد مقرر شد تا با همکاری دانشگاه شیراز برنامه ریزی راهبردی در این زمینه انجام شود و نتیجه شورای پژوهشی در این زمینه در شورای راهبردی جمعیت استان مطرح و تصمیم گیری شود. وی با اشاره حضور قریب به ۵میلیون نفر اتباع بیگانه در کشور و فعالیتهای١٢٠گانه اظهار داشت: در زمینه صدور کارتهای ملی هوشمند برای بیش از ٩٠درصد هم استانی ها کارت ملی صادر شده و به دلیل تحریم‌ها در این حوزه مشکلاتی داریم.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.