روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
اخرین خبرها

 • د‌‌ر گفت و گو با مد‌‌یرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس مطرح شد‌‌؛ اقتصاد‌‌ پرتلاطم فارس با ۷۲ کارگاه مشکل د‌‌ار و ۳ کارگاه بحرانی
 • چرا ایران خشک شد‌‌؟
 • رییس هیات شنا استان: هیچ کد‌‌ام از استخرهای خوزستان مجوز بازگشایی و فعالیت ند‌‌ارند‌‌
 • سرقت ميليارد‌‌‌ی د‌‌‌زد‌‌‌ان مسلح
 • نامه هشد‌‌ار آمیز عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به سران قوا؛ این وضعیت اسفبار، جان مرد‌‌م را به لب رساند‌‌ه است
 • پايان آذرماه آخرين مهلت تحويل سوخت به ماشين های كشاورزی فاقد‌‌‌‌ پلاك
 • ۴۴۵ هزار ملک د‌‌‌‌ر کشور به اسم د‌‌‌‌ولت ثبت شد‌‌‌‌!
 • مرگ د‌‌‌رد‌‌‌ناک مرد‌‌‌ی که گاز استریل د‌‌‌ر رود‌‌‌ه‌هایش جا ماند‌‌‌ه بود
 • پزشکانی که د‌‌‌ستگاه«پوز» ند‌‌‌‌‌‌ارند‌‌‌‌‌‌ را به ۱۵۲۶ گزارش کنید‌‌‌‌‌‌
 • پای فیلم‌های ایرانی به عربستان باز شد‌‌
 • تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
  تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
  تلخ آباد! :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
  NID : 191041
  1399/06/25

  تلخ آباد!

  فاطمه ایزد‌‌‌‌‌ی- خبرنگار «خبرجنوب»/ حاشیه نشینی، زخم بد‌‌‌‌‌خیمی است که سال‌هاست بر پیشانی 10 کلانشهر کشور مُهر شد‌‌‌‌‌ه و آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی زیاد‌‌‌‌‌ی به شهرنشینان تحمیل کرد‌‌‌‌‌ه است. تا همین چند‌‌‌‌‌ وقت پیش، خیلی ها معتقد‌‌‌‌‌ بود‌‌‌‌‌ند‌‌‌‌‌ وضعیت نامناسب معیشت، بیکاری، فقر اماکن د‌‌‌‌‌رمانی و تفریحی و از همه مهمتر، ضعف د‌‌‌‌‌ر حوزه تامین امنیت، روستاییان را به حاشیه شهرها کشاند‌‌‌‌‌ه و زنگ خطر مشکلات امنیتی را به صد‌‌‌‌‌ا د‌‌‌‌‌رآورد‌‌‌‌‌ه است. این روزها اما تنها مرد‌‌‌‌‌مان روستا نیستند‌‌‌‌‌ که بیکاری و ند‌‌‌‌‌اری، آنها را زاغه نشین کرد‌‌‌‌‌ه است. آشفته بازار مسکن و تشنج قیمت های رهن و اجاره، بسیاری از شهرنشین ها را نیز آلونک‌نشین کرد‌‌‌‌‌ه و آنان را د‌‌‌‌‌ر ساختمان‌های نامنظم و کوچه های تنگ و باریک حاشیه شهرها پناه د‌‌‌‌‌اد‌‌‌‌‌ه است.
  این افراد از سر ناچاری و برای فرار از هزینه‌های کمرشکن زندگی شهری، سر از حاشیه های شیراز درآورده اند و با روستاییانی که خشکسالی و شرایط نابسامان برایشان غیرتحمل بوده است، همدرد شده و در حریم شهر منزل گزیده اند.
  به گفته کارشناسان، برخی مردمانی که از روستاها به شهرها مهاجرت می کنند پول و شناخت کافی ندارند تا بتوانند در مناطق مرفه یا نسبتا مرفه شهر ساکن شوند و برای همین به ساختن سرپناه هایی که به اصطلاح به آن حلبی آباد می گویند روی می آورند. دقیقا اینجاست که مشکلات امنیتی آسیب زا برای سایر شهروندان ایجاد می شود. در واقع حلبی آباد به محلی برای برخورد افراد محروم، کم درآمد و عموما کم سواد تبدیل می شود و این ارتباط نزدیک در کنار نداشتن درآمد مشروع و حاکم بودن فرهنگ فقر و ناهمگون، به تدریج به کانون های بزهکاری تغییر شکل می دهد.
  مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس گفته است 18 هزار و 400 خانوار در حاشیه های کلانشهر شیراز ساکن هستند و برخی از آنها در بدترین شرایط زندگی می کنند. بیشترین مناطق حاشیه نشین این شهر در جنوب، جنوب شرق و جنوب غرب ایجاد شده و مردمان آنجا از کوچک ترین خدمات زیربنایی نیز محروم مانده اند. به گفته این مسئول، اراضی و اماکن مسکونی در مناطق حاشیه نشین شیراز به صورت غیرقانونی خرید و فروش می شود و اغلب این روستاها انشعابات غیرمجاز دارند.
  یکی از اعضای کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر شیراز هم تاکید کرده که اتصال روستاها به کلانشهر شیراز به معضل حاشیه نشینی دامن زده است. در طول ده سال گذشته حدود 70 روستا به شهر الحاق شده که از نگاه این مسئول، همین مسئله حاشیه نشینی را پررنگ تر از همیشه کرده است.
  مناطق 2 و8 شیراز بیش از هر نقطه دیگر، رنج حاشیه نشینی را به دوش می کشند و سال‌هاست که ساماندهی این وضعیت در حد وعده و وعید مانده است. در عین حال اما چند روز پیش، وزیر کشور از پیگیری دو طرح ملی ساماندهی مهاجرت و حاشیه نشینی با کمک مجلس خبر داده و گفته تلاش خواهند کرد تا این طرح به کمک مجلسی ها به صورت قانون تصویب شود. از دیدگاه عبدالرضا رحمانی فضلی، بیش از هر چیز اصلاح کالبد فیزیکی و توانمدسازی مردم در ابعاد اجتماعی باید در دستور کار قرار بگیرد و دستگاه هایی که در حوزه اقتصاد و اشتغال فعال هستند نیز باید این مناطق را در اولویت کار خود قرار دهند.

  برای بهبود حاشیه نشینی، مسئولان از شعار به میدان عمل بیایند
  با این حال علیرضا پاک ‌فطرت، عضو کمیسیون عمران مجلس هم معتقد است حاشیه نشینی یک شبه به وجود نیامده و معلول خیلی از علت هاست. به گفته نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس، یکی از مهمترین دلایل افزایش حاشیه نشینی به سال‌های گذشته باز می گردد که توجه به مسائل اقتصادی، اشتغال و معیشت روستاییان کمرنگ شد؛ اینکه چرا یک روستایی که در خانه‌ای هزار متری زندگی می کرد، مجبور شده به حاشیه شهرها بیاید و در یک آلونک چند متری زندگی کند، معلول هایی است که باید علت هایش جستجو شود.از نظر پاک فطرت برای کاهش حاشیه نشینی و کند شدن سیر مهاجرت باید در کوتاه مدت و بلندمدت، کارهایی انجام شود. به باور این نماینده مجلس، خواه‌ ناخواه چون در روستاها شغل و کشاورزی مدرن وجود ندارد و معیشت و امکانات رفاهی، آموزشی و بهداشتی ضعیف است مردم به حاشیه شهرها رانده می شوند. بنابراین مهمترین کار این است که شهرداری ها و بنیاد مسکن، مسئولیت همین روستاها را بپذیرند و برای آنها طرح و برنامه تعریف کنند.

  نگاه مسئولین باید نسبت به حومه شهرها و حوزه اقتصاد و اشتغال تغییر کند
  این عضو کمیسیون عمران مجلس اعتقاد دارد سیستم را نمی توان قفل کرد و باید آبی که می آید را هدایت کرد نه آنکه جلوی آن را بست. نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس با اشاره به اجرای طرح هادی روستایی، تاکید می کند که این طرح ها فقط برای بعضی روستاها قفل شده است حال آنکه باید احتمال رشد جمعیت در روستاها در طول سالهای آینده پیش‌بینی شود و بر همین اساس، زیرساخت‌ها را مهیا کرده و به ساکنان، اجازه ساخت و ساز در زمین های پست و دامنه روستاها را بدهند.
  بنا به تاکید این نماینده مجلس در بلندمدت نیز اقتصاد باید توجه بیشتری به روستاها و مقوله کشاورزی داشته باشد و با ایجاد مشاغل خرد و ارائه خدمات به ساکنان روستا، حاشیه‌نشینی و مهاجرت کنترل شود. پاک فطرت با یادآوری اینکه در شهرهای بزرگ دنیا، مسکن و زمین های حومه گران تر است بر این نکته نیز تاکید می کند که نگاه مسئولین باید نسبت به حومه شهرها و حوزه اقتصاد و اشتغال تغییر یابد. این عضو کمیسیون عمران مجلس معتقد است برای بهبود وضعیت حاشیه نشینی و کند شدن سیر مهاجرت باید مسئولان از حالت شعاری به میدان عمل بیایند.

  کمیسیون اجتماعی مجلس یازدهم، خلاهای قانونی ساماندهی حاشیه نشینی را پر خواهد کرد
  مجید انصاری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نیز باور دارد که حاشیه‌نشینی و روند مهاجرت روستاییان به شهر باید هر چه زودتر کنترل شود. بنا به تاکید نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس، حاشیه نشینی یکی از مهمترین آسیب هایی است که کمیسیون اجتماعی مجلس یازدهم نیز برای سر و سامان دادن به این معضل، طرح ها و برنامه های جدی تعریف کرده و این آمادگی را دارد که خلأهای قانونی را پر کند.
  به گفته این نماینده مجلس، سالیان نه چندان دور روستاهای استان فارس، مولد و مهارت محور بودند و تمام مایحتاج خود و جمعیت پیرامونی و حتی بخش زیادی از نیازهای مردم آن شهرها را تهیه و تامین می‌کردند. با این حال چند سالی است به دلیل خشکسالی، سیاست‌های مختلف و برخی مشکلات، مهاجرت روستاییان به شهرها موجب شده که این نیروهای مولد به جمعیت‌هایی تبدیل شوند که توان تولید ندارند.
  از دیدگاه انصاری با توسعه زیرساخت‌های روستایی و فراهم کردن برخی فضاها با هدف مهاجرت معکوس، هم هزینه ها کاهش خواهد یافت و هم مولفه مسکن که این روزها یکی از مهمترین دغدغه های زندگی شهری است حل خواهد شد. به باور این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، فعال کردن تعاونی‌ها در روستاها و توسعه اشتغال و اقتصاد نیز حاشیه‌نشینی و آسیب‌های اجتماعی را کنترل خواهد کرد و روستاها به جایگاه پیشین خود که مولد بودند بازخواهند گشت. در واقع یکی از شاخص‌های مهم در این داستان، ارجاع روستاها به جایگاه واقعی خود است و اینکه روستایی ها از مصرف‌کننده به تولید کننده تبدیل
  شوند.
  ابراهیم عزیزی، نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس نیز چندی پیش بر ضرورت ساماندهی روستاهای حاشیه شیراز به عنوان یک ضرورت تاکید کرده و گفته باید از ظرفیت‌های قانونی برای ساماندهی مهاجرت و پدیده حاشیه‌نشینی در اطراف این کلانشهر استفاده کرد. این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس معتقد است همانطور که بنیادمسکن در این عرصه، مسئولیت مضاعف دارد دستگاه‌های دیگر نیز باید با احساس مسئولیت برای بهینه‌سازی زندگی در روستاهای حاشیه شیراز تلاش کنند. از نظر این نماینده مجلس، اگر ساز و کارهای تامین منابع مالی و معیشتی در روستاهای فارس ایجاد شده بود این روزها شاهد کاهش مهاجرت‌ها و پدیده حاشیه‌نشینی بودیم. روستاییان نیز از توسعه سهم می برند و در صورتی که در همان روستا منابع درآمدی و معشیتی برای آنان فراهم شود بی تردید از آمار و ارقام مهاجرت و حاشیه نشینی کم خواهد شد.
  در هر حال مهاجرت و حاشیه نشینی، زخمی است که مرهم می خواهد؛ شاید تصویب طرح هایی که وزیر کشور، نوید آن را داده است نسخه ای شفابخش بر این درد کهنه باشد؛
  شاید!

  /انتهای متن/
  صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
  License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
  Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.