روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
نقل ونبات‌هایی که اعتیاد آور است :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 191042
1399/06/25

نقل ونبات‌هایی که اعتیاد آور است

سهیلا رفیعی نژاد- «خبرجنوب»/ درمان اعتیاد به داروها سخت تر از مواد است. برخی افراد عادت کرده اند مثل نقل ونبات مسکن وآرام بخش بخورند غافل از اینکه زیاده روی نه تنها برای بدن مضر است بلکه به تدریج و با افزایش آن وابستگی هم می آورد. این افراد شاید در روزها وماه‌های اول با یک قرص آرام بگیرند اما هر قدر که می گذرد این تعداد باید بیشترو بیشتر شود تا موثر باشد.در این باره چند روز پیش کارشناس مسئول پیشگیری از اعتیاد در محیط کار و فضای مجازی سازمان بهزیستی کشور از مصرف خودسرانه داروهایی مانند استامینوفن کدئین وکلونازپام ابراز نگرانی کرده است. آزاده اولیایی در همین باره گفت: اخیرا ما حتی مشاهده کرده ایم که برخی افراد در پی مصرف خودسرانه داروها بطور مثال به مصرف روزانه 300 قرص کدئین ویا روزانه 20 تا 30 قرص کلونازپام اعتیاد پیدا کرده اند. وی با اشاره به این که بدن با مصرف برخی داروها به آن وابستگی جسمی وروانی پیدا می کند، استامینوفن کدئین را ساده ترین آنها دانست.مسئول دفتر پیشگیری ودرمان اعتیاد بهزیستی فارس در این باره به خبرنگار «خبرجنوب» گفت: افزایش مصرف قرص‌های اعتیاد آور در فارس نگران کننده است. قدرت محکم افزود: در دهه 80 بیشترین ونگران کننده ترین این قرص ها از خانواده ترامادول، بایومادول، اپیدول و... بودند وبیشترین شیوع قرص بین دانشجویان ودانش آموزان این دو قرص بود.
وی یادآورشد: از سال 92 الگوی مصرف قرص های اعتیادآور به سمت زولپیدم که جزو داروهای خواب آور است رفت و در حال حاضر هم شایع است. گزارشاتی مبنی بر مصرف آلپرازولام وگاباپنتین هم داریم ومتاسفانه برخی دانشجویان در استان برای مشکل خواب وحتی افسردگی، بیدار ماندن برای درس خواندن، رفع اضطراب و گاهی اوقات هم برای مسایل جنسی از این قرص ها استفاده می کنند.مسئول دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی استان گفت: توصیه ما به جوانان این است که برای حل مشکلاتشان خودسرانه هیچ دارویی مصرف نکنند چرا که نه تنها جواب نمی دهد بلکه مشکلات جدیدتری هم گریبان‌گیرشان می شود. در این باره می توانند فقط زیر نظر روان پزشک اقدام کنند.محکم افزود: اگر استرس و اضطراب دارید به روانشناس ومراکز مشاوره مراجعه کنید و در صورت عدم امکان مراجعه به این متخصصان، می توانید با شماره «1480» صدای مشاور بهزیستی و»09628» خط ملی اعتیاد، از مشاوران کمک بگیرید. از طریق این خطوط تلفنی رایگان ومحرمانه مشاوره به افراد از جمله جوانانی که دچار مشکلات یادشده هستند داده می شود.وی گفت: پدر و مادرها تلاش کنند رابطه خوبی با فرزندان داشته باشند هنگامی که بچه دچار وضعیت روحی بدی می شود خانواده باید حتما کناراو باشد. این مقام مسئول بهزیستی فراس افزود: متاسفانه برخی والدین به جای رفع مشکل ویا گوش دادن به حرف‌های فرزند او را مسخره وحتی تهدید می کنند و مشکل را بی اهمیت جلوه می دهند. محکم عنوان کرد: بهتر است والدین بیش از اینکه به تکالیف درسی نوجوان برسند، به بهداشت روانی او اهمیت بدهند.محکم ادامه داد: متاسفانه گزارشاتی از مراکز درمان اعتیاد در استان مبنی بر این است، کسانی که به قرص معتاد
می شوند در دراز مدت کارشان به جایی می رسد که روزانه 10 تا 20 عدد از این قرص ها استفاده می کنند. در حالیکه مصرف این تعداد قرص در روز، برای یک فرد عادی می تواند کشنده باشد.کارشناس مسئول دفتر پیشگیری ودرمان اعتیاد بهزیستی استان گفت: در مراکز درمان اعتیاد به این معتادان، بیماران قرصی می گویند به طوریکه دی وبهمن سال گذشته مراجعه کننده دچار به این نوع اعتیاد در استان افزایش یافت که با توجه به شیوع کرونا، مراجعه کمتر شده اما تعداد افرادی که با قرص معتاد می شوند رو به افزایش است.محکم افزود: خانواده ها باید بدانند یکی از قرص هایی که مصرف خودسرانه آن اعتیادآور می باشد، زولپیدم است که جزو خواب آورها می باشد و تحت عناوین زولیورو وزولیناکس هم به فروش می رسد. این قرص با وجود تصورات غلط برخی جوانان مصرف کننده، به شدت اعتیاد آور است و استفاده آن فرد را پس از مدتی دچار افسرگی می کند و مصرف طولانی مدت تشنج هم می آورد. مسئول دفتر پیشگیری ودرمان اعتیاد بهزیستی استان گفت: پرخاشگری، هذیان وتوهم و خشکی دهان از دیگر عوارض این قرص است. اما برای ما نگران کننده ترین عارضه آن همان اعتیادآوری شدید بوده ودرمانش هم سخت است وبه همین دلیل به جوانان هشدار جدی درباره مصرف خودسرانه آن می دهیم. محکم گفت: مراجعانی در استان داریم که معتاد و جزو بیماران قرصی قرار گرفته اند اما در آغاز تصور نمی کردند که بر اثر خوردن قرص روزی دچار مشکل واعتیاد شوند. وی عنوان کرد: دارواهیی مانند خواب آروها وداروهای آرامبخش از جمله داروهایی هستند که اگر زیر نظر پزشک و به اندازه تجویزی مصرف نشود، به شدت وابستگی می آورند. مسئول دفتر پیشگیری ودرمان اعتیاد بهزیستی فارس افزود: درمان اعتیادهای دارویی در بسیاری از موارد بسیار سخت تر از درمان سایر مواد اعتیادآور است. در دسترس بودن این داروها نیز کنار گذاشتن ر ابرای بیماران سخت می‌کند وبه همین دلیل افرادی هستند که سال‌ها بااعتیاد به قرص درگیر می شوند. محکم از دانشجویان و بطور کلی جوانان خواست برای رفع مشکلاتی مانند کم خوابی، به منظور بیدار ماندن، رفع اضطراب وموارد اینچنینی به قرص رونیاورند تا بعد دچار پشیمانی نشوند.

/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.