روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
اخرین خبرها

 • گرد‌‌شگری د‌‌ریایی بین ایران و عمان کلید‌‌ می خورد‌‌
 • پايان آذرماه آخرين مهلت تحويل سوخت به ماشين های كشاورزی فاقد‌‌‌‌ پلاك
 • یک ناهماهنگی آشکار د‌‌یگر د‌‌ر د‌‌ولت
 • اعتراضات اصفهان؛ متفاوت و احتمالا اثر بخش!
 • فرماند‌‌‌ه یگان حفاظت از اراضی راه و شهرسازی فارس اعلام كرد‌‌‌: بازگرد‌‌‌اند‌‌‌ن ۴۱۵ هکتار اراضی تصرف شد‌‌‌ه فارس به بیت المال
 • د‌‌‌‌‌رخشش پیشکسوتان د‌‌‌‌‌وچرخه سواری کهگیلویه و بویراحمد‌‌‌‌‌ د‌‌‌‌‌ر کشور
 • تحقق ۸۰ د‌‌رصد‌‌ی نسخه‌ نویسی الکترونیکی بیمه سلامت د‌‌ر ۲۲ استان کشور
 • همین اند‌‌ازه که برای برجامی که می گفتید‌‌ مرد‌‌ه است مذاکره می کنید‌‌ یک نقطه قوت است
 • از سوی مد‌‌یرکل امور مالیاتی فارس مطرح شد‌‌؛ جزییات د‌‌‌‌ریافت مالیات خود‌‌‌‌روهای با ارزش بیش از یک میلیارد‌‌‌‌ تومان
 • رهايی از كابوس ١٣ ساله
 • تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
  تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
  قانون مرده، نتیجه بی‌توجهی قانون ‌گذار به فرهنگ حاکم بر جامعه است :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
  NID : 196809
  1399/08/30

  قانون مرده، نتیجه بی‌توجهی قانون ‌گذار به فرهنگ حاکم بر جامعه است

  «خبرجنوب»/ معاون منابع انسانی دادگستری فارس گفت: قانون ‌گذاری که بدون توجه به فرهنگ حاکم بر جامعه خود، دست به وضع قانون زند، آن قانون ضمانت اجرای پذیرش افکار عمومی را ندارد و دیر یا زود به قانونی مرده و متروک تبدیل خواهد شد.
  ارسلان اشرافی در نخستین همایش ملی «حقوق، فقه و فرهنگ» که به صورت ویدئو کنفرانس در دانشگاه پیام نور استان فارس برگزار شد، با اعلام این دیدگاه افزود: همچنین دادرسی که بدون توجه به عرف، عادت و سنن حاکم بر جامعه خود مبادرت به صدور رأی نماید، در داوری افکار عمومی، موفق نخواهد بود.
  وی همچنین گفت: مگر نه این است که به عنوان مثال طبق ماده 424 قانون مدنی «الفاظ عقود محمول است بر معانی عرفیه» پس قاضی در تفسیر قراردادها می‌ بایست ملاک عرف را نیز مدنظر داشته باشد. همچنین در دادرسی‌های کیفری رعایت مواردی مانند «اصل متناسب بودن تأمین» ، «فردی کردن مجازات‌ها» ، «تخفیف مجازات‌ ها» و «متناسب بودن مجازات‌ها» بدون توجه به فرهنگ و حتی خرده فرهنگ‌های حاکم بر یک جامعه، امکان پذیر نمی ‌باشد.
  اشرافی با یادآوری این نکته که پژوهش در کنار آموزش، رسالت بزرگی است که بر عهده مراکز آموزش عالی، دانشگاه و دانشگاهیان قرار داده شده است، افزود: لازم است زمینه استفاده از این پژوهش‌ها برای دستگاه‌ها و نهادهای مجری و نیز اساتید و دانشجویان، بهتر حاصل ‌شود که دانشگاه پیام نور فارس در این جهت به خوبی ایفای نقش نموده است.
  وی یادآور شد: ارتباط فقه و حقوق در نظام حقوقی اسلام و ایران، ارتباطی ثابت، مسلم و ناگسستنی است و پر‌واضح است که قوانین موضوعه همواره از صفات جامع و مانع بودن برخوردار نیستند و در پاره‌ای موارد مجمل یا مبهم هستند و گاهی نیز قانون ‌گذار در مورد موضوعی خاص، سکوت اختیار کرده است و از همین روست که اصل 167 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به عنوان قانون مادر، تصریح دارد که: «قاضی موظف است کوشش کند حکم هر دعوا را در قوانین مدونه بیابد و اگر نیابد، با استناد به منابع معتبر اسلامی یا فتاوی معتبر، حکم قضیه را صادر نماید و نمی‌تواند به بهانه سکوت یا نقص یا اجمال یا تعارض قوانین مدونه از رسیدگی به دعوا و صدور حکم امتناع ورزد.» و طبیعی است که اگر به بهانه‌های مذکور، از اجرای این وظیفه قانونی امتناع ورزد، مستنکف از اجرای حق و متخلف تلقی می‌شود.
  به گفته محمد قربان زاده دبیر اجرایی کنفرانس حقوق، فقه وفرهنگ، در این کنفرانس 800 نفر از پژوهشگران و محققان، از سراسر كشور آثار خود را به دبیرخانه کنفرانس ارائه کرده بودند که 702 مقاله در کنفرانس مورد پذیرش قرار گرفت و 10 مقاله نیز جهت ارائه ویدئوکنفرانسی انتخاب شد.
  دبیر اجرایی این کنفرانس همچنین ابراز امیدواری کرد به زودی فراخوان دومین کنفرانس ملی حقوق،فقه وفرهنگ جهت برگزاری در سال آینده، انتشار
  یابد.گفتنی است در در پايان این کنفرانس، از كتاب مجموعه خلاصه مقالات كنفرانس (در دو جلد) و همچنین تمبر اختصاصي يادمان رونمایی شد.

  /انتهای متن/
  صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
  License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
  Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.