روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
کاهش 50 درصدی اهداکننده و کمبود شدید ذخیره‌های خونی در فارس :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 196831
1399/09/01

کاهش 50 درصدی اهداکننده و کمبود شدید ذخیره‌های خونی در فارس

سهیلا رفیعی نژاد- خبرنگار «خبرجنوب»/ در شرایطی که کرونا بر همه چیز سایه افکنده، وضعیت ذخیره های خونی هم خوب نیست. این روزهای سخت بالاخره تمام می شود و بعد سختی ها آسانی می آید اما مهم این است که چه کسانی درست وسط این بحبوبه، به غیر خودشان هم فکر می کنند. در این روزها که برخی دست روی کلاهشان گذاشته اند که باد نبرد و فقط به فکر حفظ سلامتی خودشان هستند؛ هستند کسانی هم که خون می دهند، تا بیماران را نجات دهند. در ماه های اخیر که برخی با وجود تاکیدها برای حفظ سلامت افراد جامعه وقطع زنجیره کرونا، برنامه سفر به شمال و جنوب می ریختند، مردان وزنان جوان و میانسالی هم بودند که اهدای خون را جزو برنامه های زندگی شان قرار دادند.متعهدانی که حتی در روزهای کرونایی، قطره های خونشان برای حفظ جان بیماران منتظر مبتلا به سرطان در کیسه های خون ریخته می شود. محمد جواد روشنعلی یکی از این اهدا کنندگان مستمر خون به خبرنگار «خبرجنوب» می گوید: اهدا کننده مستمر هستم واز این نظرامسال برایم با سال‌های قبل فرق نداشته ، از اول سال تا حالا دو بار خون اهدا کرده ام. ازسال‌های اول که شروع به اهدای خون نمودم تا حالا فقط به خاطر خداوند بوده است. بیشتر از 40 سال دارم خون می دهم وتوصیه ام به افرادی که با وجود داشتن شرایط جسمی تا حالا اینکار خیر را انجام نداده اند این است که همین روزها که شرایط سخت است وبیماران منتظرند به جمع اهدا کنندگان بپیوندند. خون دادن نشانه سلامتی است در این روزهای کرونایی هم در پایگاه‌های انتقال خون اصول بهداشتی را خیلی خوب رعایت می کنند و جای نگرانی از این بابت نیست.

قرار من و پسرم برای اهدای خون
مهرداد ادیبان دیگر اهدا کننده مستمر خون هم می افزاید: هر ماه پلاکت می دهم و4 ماه یکبار هم خون اهدا می کنم. حدود 15 سال هست خون می دهم. انگیزه ام از این کار کمک به بیماران اورژانسی است و به خاطرکمک به بیماران سرطانی وخاص هم مستمر پلاکت می دهم.از مردم
می خواهم اگر شرایطش را دارند خون بدهند تا تاثیر مثبت این کار را در زندگیشان ببینند. من وپسر 26 ساله ام معمولا با هم یک قرار ثابت داریم وآن هم اهدای خون است واگر برنامه کاریمان جور شود با هم برای اهدای خون ویا پلاکت خون می رویم.

24 سال دارم، 25 بار خون اهدا کرده ام
محمد حسینی متولد 74 هم که در روستای مجد آباد از توابع شهرستان مرودشت زندگی می کند، از اهدای خون می گوید. او که 24 سال سن دارد می‌افزاید: هر دو ماه یکبار خون و یا پلاکت اهدا می کنم. 24 سال دارم وتا کنون 25 بار خون داده ام. تنها انگیزه ام هم کمک به بیماران وآمدن لبخند بر روی لب آنها است. او توصیه اش به افرادی که تا حالا حتی یکبار هم خون نداده اند این است که در شرایط سخت فعلی که ذخیره های خونی کاهش یافته برای اهدا مراجعه کنند و دست بیماران را بگیرند.

به کمک بیماران نیازمند خون بیایید
مدیر کل انتقال خون فارس در باره شرایط فعلی ذخیره های خونی به خبرنگار«خبرجنوب» گفت: ما مانند دیگر مناطق کشور همزمان با شیوع کرونا با کاهش بی سابقه مراجعه مردم در فارس برای اهدای خون، مواجه شده ایم و در حال حاضر در تمامی گروه‌های خونی دچار کمبود شدید هستیم. دکتر مسعود ترابی افزود: با توجه به شرایط سخت موجود روزانه بصورت تلفنی و یا از طریق پیامک از تعداد زیادی از اهدا کنندگان قبلی برای اهدای خون دعوت می کنیم، اما برخی در پاسخ می گویند، از ابتلا به کرونا نگران هستند . وی عنوان کرد: ما پروتکل‌های بهداشتی را در رابطه با جلوگیری از شیوع کرونا بطورکامل رعایت می کنیم. در بدو ورود تب سنجی صورت می گیرد، دستان آنها ضدعفونی می شود و اگر نیاز باشد به مراجعه کنندگان ماسک می دهیم. رعایت فاصله گذاری اجتماعی بین اتاق پذیرش وانتظار و همچنین فاصله گذاری بین تخت‌های خونگیری و انتظار رعایت شده است.
مدیر کل انتقال خون استان تصریح کرد: بین پرسنل انتقال خون ومراجعه کنندگان پارتیشن های شیشه ای قرار داده شده و کلیه لوازم خونگیری هم پک های استریل یکبار مصرف است و هیچ خطری از نظر ابتلا به کرونا ندارد وشاهد صحبت من اهدا کنندگانی هستند که در همین شرایط کرونایی چندین بار اهدای خون کرده‌اند وبه کرونا مبتلا نشده اند. ترابی افزود: روزانه در سطح استان به 2 هزار واحد خون وفرآورده‌های خونی نیاز داریم وبرای تامین آن لازم است 700 نفر در روز به ما مراجعه کنند که الان این میزان نصف شده است. وی یادآورشد: با توجه به کاهش شدید ذخیره‌های خونی استان مجبور به مدیریت همین مقدار خونی که وجود دارد هستیم. در این باره تامین خون برای بیماران تالاسمی، سرطانی وبیماران اورژانسی در اولویت اصلی ما است. چرا که جان این بیماران به تزریق خون وابسته است.
مدیر کل انتقال خون فارس گفت: اگر وضعیت کاهش مراجعان برای اهدای خون به همین منوال پیش رود برای تامین خون برای بیماران تالاسمی وسرطانی که درصد بالایی هم کودکان هستند، با نگرانی هایی مواجه می شویم.


/انتهای متن/
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.