روزنامه صبح
آر اس اس خبرجنوب
کل صفحات خبرجنوب
مسکوکات در بازار شیراز
اخرین خبرها

 • سرمربی تیم فوتبال فجر شهید‌‌ سپاسی شیراز: برای نیم فصل د‌‌وم لیگ برتر راهی ند‌‌اریم به غیر از تقویت تیم.....
 • رئیس سازمان آتش نشانی و خد‌‌مات ایمنی شهرد‌‌اری شیراز خبر د‌‌اد‌؛ جذب بیش‌از پنج هزار آتش‌نشان د‌‌اوطلب د‌‌ر کمتر از چهار ماه
 • هواپیمایی امارات امن‌ ترین خط هوایی جهان شناخته شد‌
 • نگاهی به د‌‌ستاورد‌‌های اقتصاد‌‌ی سفر رئیس جمهور به روسیه " اتصال جنوب ایران به آسیای میانه و اروپا
 • انتقاد‌‌ نمایند‌‌ه اد‌‌وار مجلس از کارتی شد‌‌ن نان
 • با ۲ آزمون معتبر بین‌المللی مهارت‌های حرکتی کود‌‌کان فارسی سنجید‌‌ه می شود‌‌
 • نا اميد‌‌ي وجه مشترک همه مهاجران
 • پشت پرد‌‌‌‌‌ه پروند‌‌‌‌‌ه یک مد‌‌‌‌‌یر رشوه گیر و معاونانش با کیف پر از سکه و ارز
 • رئیس فد‌‌راسیون د‌‌و و مید‌‌انی د‌‌ر گفت وگو با «خبرجنوب»: رئیس فد‌‌راسیون د‌‌و و مید‌‌انی د‌‌ر گفت وگو با «خبرجنوب»:
 • د‌‌ید‌‌ار د‌‌وم با مو سپید‌‌ان ورزش فارس؛ مرور خاطرات با "علی کاظمی" پیشکسوت کشتی
 • تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
  تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
  دزدی در روز روشن! :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
  NID : 199298
  1399/09/27

  دزدی در روز روشن!

  فاطمه ایزدی – خبرنگار «خبر جنوب»/ این روزها مردم، پیش پا افتاده ترین کارهای خود را از طریق اینترنت در فضای مجازی انجام می دهند و گاهی نیز در همین بستر به دام شیادان می افتند. کاربران در این فضاها هم معامله می کنند و هم اقساط خود را می پردازند و دل به خریدهای اینترنتی می دهند. با این حال اما خیلی اوقات در حوزه آنلاین، اطلاعات هویتی یا مالی افراد به سرقت می رود و مجرمان با همین مشخصاتی که با سوءاستفاده از دیگران به دست آورده اند، اعمال مجرمانه انجام می دهند. در واقع آنها خود را پشت شخص ثانویه پنهان می کنند تا به اطلاعات شخصی، مالی و یا سیاسی هدف دست پیدا کنند.
  به عقیده کارشناسان پلیس فتا، اغلب نوجوانان با هدف یافتن دوستان در فضای مجازی، زمینه مساعدتری برای دزدی از اطلاعات هویتی خود فراهم می کنند و بر همین اساس، عدم نگهداری و ذخیره اطلاعات شخصی و تصاویر خصوصی کودکان بر روی تلفن هوشمند حائز اهمیت است. در این داستان، خیلی ها آسیب دیده اند و گاه پس از ثبت شکایت نیز دستشان به هیچ جا بند نشده است.
  آن طور که مجتبی بذرافکن، یکی از همشهریان شیرازی به «خبر جنوب» می گوید چندی پیش برای پرداخت قسط، یک اینترنت بانک را دانلود و بر گوشی خود نصب کرده است. او پس از مدتی متوجه شده که این درگاه جعلی بوده و اطلاعات او به سرقت رفته است. بذرافکن با اشاره به اینکه اطلاعاتی همچون کد ملی، تاریخ تولد، آدرس و شماره تلفن، تمام آن چیزی است که سارقان برای دستبرد به آن نیاز دارند یادآور می شود که با مشخصات او یک گواهینامه جعلی صادر شده است. این مرد میانسال تاکید می کند که از ناآگاهی او در فضای مجازی سوءاستفاده شده و معلوم نیست او به دلیل همین ضعف، به چه چالش هایی دچار خواهد شد. بذرافکن به این نکته نیز اشاره می کند که با راهنمایی یکی از دوستانش از صفحه و درگاهی که اطلاعات او به سرقت رفته است تصویربرداری کرده و با ارائه مستندات به پلیس فتا، تشکیل پرونده داده است.
  رییس پلیس فتای استان فارس نیز در این رابطه به «خبر جنوب» می گوید 70 درصد پرونده هایی که تحت عناوین مجرمانه همچون فیشینگ، اسکینر و کلاهبرداری های اینترنتی تشکیل می شود مربوط به حوزه های مالی و اقتصادی است.
  سرهنگ حشمت سلیمانی با اشاره به اینکه همه این کلاهبرداری ها به نوعی سرقت هویت محسوب می‌شود تاکید می کند که مجرمان از سرقت اطلاعات شخصی دیگران، بهره برداری های مختلف می کنند که یکی از آنها پولشویی است. به گفته این مسئول، این دسته از افراد برای پولشویی باید به اطلاعات هویتی برخی اشخاص دسترسی داشته باشند و در این میان ممکن است کودکان نیز هدف قرار بگیرند. رییس پلیس فتا فارس می گوید مردم نباید به ایمیل هایی که از سوی کاربران ناشناس ارسال می‌شود پاسخ دهند و از سویی در فضای مجازی هم باید چشم و گوش خود را باز کنند و سواد رسانه‌ای خود را ارتقا دهند.
  بنا به تاکید سرهنگ سلیمانی، گاهی تماس‌هایی از خارج از کشور با برخی افراد برقرار شده و به آنها گفته می شود که قرار است مال و اموال شخصی که سن و سالش بالاست یا از دنیا رفته، صرف امور خیریه در ایران شود و برای همین به کمک آنها نیاز دارند. رییس پلیس فتا فارس با تاکید بر اینکه این کارها قطعا کلاهبرداری است یادآور می شود که بر همین اساس افراد ناشناس، مبلغی بابت نقل و انتقال از کسانی که مورد سوءاستفاده قرار گرفته اند درخواست می کنند. به عنوان مثال، برای آنکه یک میلیون دلار سرمایه شخصی که مثلا قصد خیرات اموال خود را دارد وارد ایران شود باید 50 میلیون تومان بابت نقل و انتقال به حسابشان واریز شود. سلیمانی با اشاره به پرونده هایی در این رابطه، تاکید می کند که تاکنون عده ای گول چنین افرادی را خورده اند و بعد هم کسی پاسخگوی آنان نبوده است.

  برخی مردم، زمانی متوجه اشتباه خود می شوند که اطلاعاتشان حک شده است
  توصیه رییس پلیس فتا فارس به مردم این است که اگر قرار است آنان در بستر فضای مجازی، خرید اینترننی داشته باشند حتما از فروشگاه‌های معتبر که دارای نماد اعتماد الکترونیک هستند کالاهایشان را خریداری کنند. به گفته او در فضای مجازی، کلیه اطلاعات شخصی افراد در یک حساب شخصی مجازی یا کارت الکترونیکی نگهداری می شود که مجرمان سایبری ممکن است دست و پا شکسته به آن دسترسی پیدا کنند. سلیمانی می گوید افراد ناشناس طی تماس با برخی مردم و ارائه همین اطلاعات، شروع به سوءاستفاده می‌کنند و مردم نیز به دلیل مشخصات ناقصی که از زبان آنها می شنوند به مجرمان اعتماد کرده و تمام اطلاعات خود را از رمز کارت عابربانک گرفته تا رمزهای عبور سیستم و حتی رمز دوم ارسالی را در اختیارشان می گذارند.
  به قول رییس پلیس فتا فارس در برخی پرونده‌ها این موضوع به وضوح قابل مشاهده است و افراد زمانی متوجه اشتباهات خود می شوند که کلیه اطلاعات آنان حک شده است.
  سلیمانی با اشاره به شبکه‌های اجتماعی غیربومی نیز تاکید می‌کند که لینک های منتشر شده از سوی افراد ناشناس نباید به هیچ عنوان باز شود و مردم باید در این زمینه وسواس داشته باشند چرا که احتمال سرقت اطلاعات هویتی وجود دارد. از همه مهمتر اینکه به گفته او برای جلوگیری از چنین اتفاق هایی باید از فرصت‌های فضای مجازی در مسیر ارتقای سواد رسانه‌ای استفاده کرد. در واقع مردم باید بدانند از چه فروشگاه‌های مجازی خرید کنند و یا به هر نوع آدرس اینترنت بانک برای پرداخت اقساط و ... اعتماد نکنند، چون برخی درگاه‌ها جعلی است و ممکن است مورد حمله فیشینگ قرار بگیرند.

  در دام پولشویی با اجاره کد ملی و کارت عابربانک!
  رییس پلیس فتا فارس با اشاره به وجود دستگاه های اسکیمر و عملیات مجرمانه کپی اطلاعات بانکی در فروشگاه های غیر معتبر، یادآور می شود که برخی افراد، دکه یا مغازه ای را به صورت موقت در سطح شهر یا جاده های بین راهی اجاره می کنند و افعال مجرمانه انجام می دهند. او با تاکید بر اینکه همه این کارها از مصادیق سرقت هویت است، می گوید عده ای نیزدر قالب کار در منزل در سایت های تبلیغاتی اعلام می‌کنند که برای خرید ارز دیجیتال از صرافی های معتبر به اطلاعات هویتی نیاز دارند. در واقع آنها با گرفتن کد ملی و شماره حساب افراد، کارت عابربانک آنها را اجاره می کنند و بابت آن، مبلغی به متقاضیان پرداخت می شود.
  به گفته سلیمانی، کسانی که کارت خود را اجاره داده اند نمی دانند که قرار است با مشخصات فردی و کارت بانکی آنها اعمال مجرمانه انجام شود. مجرمان با فیشینگ، پول‌ها را به حساب کسانی که کارت خود را اجاره داده اند واریز می‌کنند و بعد با کارت آنان پولشویی می‌شود. رییس پلیس فتا فارس می گوید افرادی که در این دام افتاده اند خیال می کنند در ازای دریافت ماهانه یک یا دو میلیون تومان، یک کار قانونی و مجوز دار انجام داده اند این در حالیست که گرفتار شده اند و پلیس با آنان برخورد خواهد کرد.
  به قول این مسئول، کسانی که در فضای مجازی به عنوان مجرمان سایبری شناخته می‌شوند از هوش بالایی برخوردارند و جوانانی هستند که حتی برخی از آنها تحصیلات دانشگاهی دارند. رییس پلیس فتا فارس معتقد است باید ساعات استفاده از فضای مجازی، کنترل شده و هدف‌گذاری شده باشد و افراد نیز هر لینکی را باز نکنند و ناخواسته به هر جا نروند. به باور او مجرمان سایبری از همین غفلت ها و ناآگاهی افراد سوءاستفاده می کنند و از این راه به آنان ضربه های روحی و مالی می زنند.
  در هر حال این روزها مردم باید بیشتر از گذشته، چشم و گوش خود را در فضای مجازی باز کنند و بی محابا هر لینک و ایمیلی را باز نکنند. مجرمان سایبری در کمین نشسته اند تا از آب گل آلود ماهی بگیرند و با طعمه قرار دادن عده ای، به آنچه برایش برنامه ریزی کرده اند برسند.


  /انتهای متن/
  صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
  License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
  Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.